Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović
Sirija v vojni (foto: Radio Vatikan)
Sirija v vojni

Napadi v Siriji se nadaljujejo, kardinal Zenari opozarja: Ne pozabite na ljudi!

Svet | 21.02.2018, 16:27

Nadaljujejo se do zdaj najbolj smrtonosni letalski napadi sirskega režima na Vzhodno Guto v bližini Damaska. Od nedelje je življenje izgubilo že skoraj 300 civilistov. Na grozne razmere, v katerih živijo običajni ljudje, so že večkrat opozorile različne človekoljubne organizacije. Te zaradi silovitega obstreljevanja sirskega režima ne morejo več do pomoči potrebnih, posvarile so tudi pred nastajajočo katastrofo.

Med več kot 300 civilisti, ubitimi v zadnjih napadih sirskega režima na Vzhodno Guto, so tudi otroci, ranjenih je skoraj 900 ljudi. Na številne žrtve so se že odzvali tudi v Skladu Združenih za otroke, kjer so zapisali, da ne najdejo več besed, ki bi opisale trpljenje otrok in njihov bes. "Imajo tisti, ki povzročajo trpljenje, še besede, s katerimi utemeljujejo svoja barbarska dejanja," so se vprašali. Organizacija za človekove pravice Amnesty International obtožuje vlado v Damasku, da namenoma izvaja napade na lastne ljudi. Ob tem je pozvala Združene narode, naj pošlje močno sporočilo, da odgovorni za vojne zločine in zločine proti človečnosti ne bodo ostali nekaznovani.

Razmere v državi je za BBC opisal nek zdravnik, ki pravi, da je stanje katastrofalno. Opozoril je, da je mednarodna skupnost pozabila na tamkajšnje ljudi, saj nimajo ničesar. Po njegovih besedah so brez hrane, zdravil in zatočišča. Zaradi zračnih napadov so poškodovani skoraj vsi objekti, tudi trgovine, bolnišnice, šole, mošeje. Zdravnik se tako upravičeno sprašuje, kje je mednarodna skupnost.

Zaskrbljen je tudi apostolski nuncij v Damasku, kardinal Mario Zenari. Država je namreč bojno polje, velik del prebivalstva je na robu svojih moči. Človekoljubna pomoč prihaja na nekatera območja po delčkih, vse slabše so zdravstvene in prehrambne razmere, zato vse poziva, naj ne pozabijo Sirije. Najbolj ogrožene so manjšinske skupine in med temi so tudi kristjani, pravi kardinal Zenari. Nekateri se namreč organizirajo in se branijo, kristjani pa so se odločili, da ne bodo posegali po orožju. "A trpljenje je splošno. Je trpljenje ljudi, vseh ljudi," je še poudaril kardinal Zenari.

Svet, Cerkev po svetu
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...