V Oxfamu so se opravičili Haitiju za ravnanje svojih sodelavcev
Svet | 20.02.2018, 14:39
V eni največjih človekoljubnih organizacij Oxfam, ki ima sedež v Londonu, so objavili interno poročilo o preiskavi spolnih zlorab na Haitiju, v katere naj bi bili vpleteni njeni sodelavci. Kot ugotavljajo, jih je sedem, ki so jih v eno najrevnejših držav sveta poslali po uničujočem potresu leta 2010, najemalo prostitutke, ni izključeno, da so bile med njimi tudi mladoletnice. Poleg tega so nekateri fizično grozili pričam. Štiri sodelavce so zaradi neprimernega obnašanja odpustili, trem so omogočili odstop. Kot so sporočili, so s tem priznali zlorabo zaupanja. Izvršni direktor Mark Goldring je na zaslišanju pred britanskimi poslanci obžaloval škodo, ki jo je organizacija Oxfam povzročila tako ljudem na Haitiju kot tudi širšim prizadevanjem človekoljubnih delavcev.
Organizacija Oxfam je interno poročilo objavila pod pritiskom javnosti, saj se je nanjo usul plaz kritik, da je prikrivala ravnanje svojih sodelavcev. Dokument obsega 11 strani, med drugim ugotavlja, da so trije obtoženi neprimernega obnašanja na Haitiju fizično grozili pričam med preiskavo leta 2011. Identitet ne razkriva. Kopijo internega poročila je dobila haitijska vlada, regionalni direktor organizacije Oxfam za Latinsko Ameriko in Karibe Simon Ticehurst je ob izročitvi izrazil sram zaradi neprimernega obnašanja svojih sodelavcev in izrekel prvo neposredno opravičilo. Kot je dodal, so sprejeli številne ukrepe za preprečitev česa podobnega v prihodnje.
Kot piše v dokumentu, bi bilo treba storiti več, da bi preprečili delo problematičnega osebja drugod. Kljub opozorilu so namreč nekateri sodelavci, povezani s to afero, prevzeli pomembne položaje v ostalih človekoljubnih organizacijah.
Eden od njih naj bi poiskal zaposlitev pri katoliški človekoljubni organizaciji Cafod, prav tako iz Londona. Ko je prišlo na dan, da je bil najverjetneje udeležen v škandalu, so ga od tam odpustili. Kot poročajo na spletni strani Družine, kjer povzemajo novico agencije Kathpress, je direktor organizacije Cafod Chris Bain v izjavi za javnost pojasnil, da za kršenje vedenjskega kodeksa pri njih velja ničelna toleranca. Obžaloval je, da zaradi neprimernega obnašanja peščice sodelavcev tako trpi ugled celotne človekoljubne organizacije, ki si prizadeva za reševanje življenj na drugem koncu sveta.
Mediji so se dokopali do podatkov, po katerih naj bi Oxfamovi sodelavci nedopustno ravnali v še nekaterih državah, med drugim v Čadu in Južnem Sudanu. Vrstijo se tako obsodbe takšnega obnašanja, ki je zamajalo temelje človekoljubnega dela v deželah tretjega sveta, kot tudi odpovedi vlogi Oxfamovega ambasadorja. Tej se je je med drugimi odpovedal Nobelov nagrajenec za mir in nekdanji anglikanski nadškof v Južnoafriški republiki Desmond Tutu, ki je globoko razočaran.
Povejmo še, da so o neprimernem obnašanju poročali tudi iz človekoljubne organizacije Zdravniki brez meja. V njej so lani zaradi spolnih napadov odpustili 19 sodelavcev.