Svetovalnica: Trg dela je oživel
Svetovalnica | 01.02.2018, 08:15 Rok Mihevc
Trg dela je spremenljiva stvar, vsako obdobje prinese svoje značilnosti. Po letih gospodarske krize, ko je bila brezposelnost izredno visoka, je zdaj slika precej boljša. Delodajalci celo tarnajo, da delavcev ni. V Svetovalnici je bila naša sogovornica tista, ki realno bdi nad trgom dela, predstavnica kadrovske agencija Adeko, Viviana Žorž.
Statistični podatki pravijo, da so podjetja v zadnjih mesecih objavila več kot 17.000 prostih delovnih mest in za novimi kadri se tako ozira že vsako peto podjetje. »Trg dela je oživel, v naši agenciji iščemo vedno več kandidatov za različne delovna mesta, podjetja iščejo kadre in doživeli smo pravo eksplozijo. To je super novica tudi za tiste, ki iščejo nove priložnosti.«
Gotovo vsak zase ve, kaj je najbolj pomembno ko išče zaposlitev, pravi Viviana Žorž. »Mi vsakemu svetujemo, da razmislijo, kaj so njihove prioritete in kaj so pripravljeni vložiti v to in kaj nikakor ne želijo. Nekateremu so pomembne izkušnje, drugemu delovno okolje, bližina službe,...« Najbolj pomembno pa je, da vsak skrbi za svojo zaposljivost, konkurenčnost ter smo aktivni. »Mi pa pri tem pomagamo, ker povezujemo iskalce zaposlitve in podjetja.«
»Razmislimo pri sebi, kaj lahko ponudimo podjetju, kje želimo delati. Ne čakamo, ampak smo sami aktivni.« Pomembna je tudi predstavitev, da izpostavimo svoje prednosti, kaj je naša dodana vrednost, pravi naša sogovornica. »Dober, jasen, pregleden in jasen življenjepis je vstopnica za razgovor.«
Tradicionalno v Sloveniji primanjkuje tehničnih kadrov in ljudje z družboslovno izobrazbo imajo manj priložnosti. »Vse je sicer odvisno od nas, sami moramo skrbeti, da smo zaposljivi. Če imaš izobrazbo, ki je glede na statistiko aktualna, se moraš razvijati in učiti. Vsebina dela ostaja ista, potrebujemo le druga orodja in znanja,« pravi Viviana Žorž. Da pa bi imeli aktualne veščine, smo po njenem mnenju odgovorni vsi, tako posamezniki, kot podjetja in vlada. »Sistem mora razvijati poklice, ki jih potrebujemo.«
Na koncu pridemo do tega, da je pomembna izobrazba, za razvoj kariere mladih pa tudi »mehke veščine«. »Če želimo uspeti, moramo znati sodelovati, se pogovarjati, delati v ekipi. To so tiste veščine, ki so ključne.« Ker so po letih, ko so bili bolj previdni, iskalci zaposlitve postali bolj pogumni, morajo podjetja razmišljati tudi o tem, kako bodo privabila kandidate in zadržala zaposlene. »Stimulativna pa ni samo plača, ampak tudi drugi bonbončki. Npr. nekje ponujajo telovadbo, počitnice, zavarovanje,...Pomembno je, da se prilagodijo zaposlenim in da ugotovijo, kaj najbolj cenijo. Mogoče je to tudi vrtec v službi, prilagodljiv delovni čas, delo od doma,...«
Oddajo je pripravila in vodila Tanja Dominko.