Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik

Z mednarodnim partnerstvom proti nekaznovanosti uporabe kemičnega orožja

Svet | 27.01.2018, 08:45

Predstavniki 24 držav so oblikovali novo mednarodno partnerstvo proti nekaznovanosti uporabe kemičnega orožja. Zavezali so se, da bodo delili informacije in sestavili seznam ljudi, ki napadajo z njim. Proti njim bi nato lahko uvedli kazenske ukrepe, kot so zamrznitev premoženja ali sodni postopki.

Pobudo za partnerstvo je sprožila Francija, potem ko je Rusija z dvema vetoma v Varnostnem svetu Združenih narodov novembra lani preprečila nadaljevanje dela mednarodnih strokovnjakov, ki so preiskovali napade s kemičnim orožjem v Siriji. Partnerstvu so se na nedavni konferenci v Parizu med drugim pridružile ZDA, Nemčija, Italija, Japonska, Južna Koreja in Velika Britanija.

Do srečanja je prišlo dan po poročilih o novem napadu s kemičnim orožjem v sirski Vzhodni Guti, v katerem je zbolelo 21 ljudi, večinoma otrok. Po besedah ameriškega državnega sekretarja Rexa Tillersona je bil verjetno uporabljen klor. "Nedavni napadi na Vzhodno Guto dvigujejo skrbi, da režim Bašarja Al Asada nadaljuje z uporabo kemičnega orožja proti svojim lastnim ljudem." Ob tem velja povedati, da je Damask leta 2013 z ZDA podpisal dogovor o uničenju kemičnega orožja.

Tillerson je namenil ostre besede Rusiji zaradi podpore sirskemu režimu v državljanski vojni. "Ne glede na to, kdo je izvedel napade, Rusija na koncu koncev nosi odgovornost za žrtve v Vzhodni Guti in številne ostale Sirce, ki so jih napadli s kemičnem orožjem, odkar se je vpletla v Siriji."

Ker Rusija ni uspela rešiti vprašanja kemičnega orožja v nemirni državi, tako Tillerson, je pod vprašaj postavljena njena ustreznost za rešitev sirske krize. Sam meni, da je najmanj, kar lahko naredi Moskva, da neha vlagati veto ali da se vsaj vzdrži glasovanja na prihodnjih glasovanjih v Varnostnem svetu Združenih narodov o teh vprašanjih.

Po francoskih ocenah so v Siriji od leta 2012 izvedli vsaj 130 napadov s kemičnim orožjem. Napade s tem orožjem tam in v Iraku izvaja tudi skrajna skupina Islamska država.

Svet
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...