Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Alain Terrenoire (foto: ARO)
Alain Terrenoire

Terrenoire za Radio Ognjišče: Evropa mora postati projekt ljubezni

Svet | 31.12.2017, 10:00

V letu, ki se poslavlja, je Evropska unija praznovala svoj 60. jubilej. Potem ko je Bruselj zgodaj spomladi razgrnil več scenarijev za njen razvoj do leta 2025, so se zvrstile številne razprave o njeni prihodnosti. Slišali smo pozive k solidarnosti in enotnosti ter h krepitvi skupnih interesov in vrednot. Da bi stara celina predvsem morala spremeniti svojo miselnost, kaj je zanjo dobro in kaj ne, je prepričan predsednik Mednarodne panevropske unije Alain Terrenoire.

Volitve v nekaterih ključnih državah, pogajanja o brexitu, novi teroristični napadi in vsesplošno nezaupanje. Tako bi lahko v nekaj besedah strnili dogajanje v Evropski uniji v letu, ko smo se spomnili tudi njene ustanovitve. Od leta 1957, ko sta bili podpisani rimski pogodbi, do danes se je spopadla z mnogimi izzivi. Da jo še vedno potrebujemo, je v pogovoru za naš radio poudaril Terrenoire. "Evropa se sooča z novimi grožnjami - od vsepovsod, celo znotraj sebe. Med njimi sta naraščanje nacionalizma in populizma." Terrenorie je omenil tudi spore zunaj povezave in migracije, ki jih je težko upravljati, še posebej, če ni mogoče oblikovati skupnega odgovora na nakopičene težave. "Živimo v svetu, ki je nevarnejši, kot je bil. Evropa bi tako morala spremeniti svojo politiko, a predvsem miselnost, kaj je zanjo dobro in kaj ne."

Terrenoire verjame, da je prišel čas za gradnjo nove skupnosti, ki bi temeljila na miru, solidarnosti in spoštovanju. Kot je dodal, bomo prihodnost stare celine narekovali njeni državljani že na prihodnjih volitvah, ki bodo čez poldrugo leto. "Evropa mora postati projekt ljubezni. Če ne bomo marali svoje skupnosti, svoje evropske skupnosti, tudi ne bomo priznali svoje evropske identitete, ne bomo priznali potrebe po tem, da držimo skupaj." Med prednostnimi cilji je Terrenoire naštel več solidarnosti in harmonije, po njegovih besedah bi morala biti Evropska unija tudi bolj neodvisna in suverena.

Svet, Evropska Unija
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«