Maver: Nizka udeležba posledica skromne ponudbe na predsedniških volitvah
Slovenija | 24.10.2017, 19:43
Političnega analitika in publicista Aleša Mavra ni presenetilo, da bomo zmagovalca volitev predsednika države dobili šele v drugem krogu ter da se bosta v njem merila Borut Pahor in Marjan Šarec. A ni pričakoval, da bo slednji dobil toliko glasov v izrazito desni sredini naklonjenih okrajih na severozahodu Slovenije. To po Mavrovih besedah terja premislek. Še večjega zahteva ena najnižjih volilnih udeležb v naši zgodovini. Maver je prepričan, da gre tudi za posledico skromne ponudbe kandidatk in kandidatov.
Vrstni red in razmerje glasov v prvem krogu tokratnih predsedniških volitev so nakazovale že javnomnenjske raziskave. "Mislim, da je bilo od vsega začetka jasno, da bo Pahorjev rezultat najbolj odvisen od volilne udeležbe. Škodilo mu je, da je bila nizka. Šarec pa je dober rezultat dosegel z močno podporo levega esteblišmenta." Kot je znano, so ankete Šarcu možnost uvrstitve v drugi krog pripisovale praktično od začetka, analitiki so ugotavljali, da gre za fenomen. Da so s tem, ko so že zelo zgodaj postavile razmerje sil, ključno vplivale na izid, Maver ne verjame. "V Sloveniji imamo dve močni jetri volivcev. Eno je desnosredinsko volilno jedro Slovenske demokratske stranke. To ima močan domet. Na drugi strani je to jedro volivcev levice, ki sledi nekemu napotku in se ne ozira na posamezne stranke." To se po Mavrovih ocenah tokrat izrazito vidi tudi v tem, da je največja vladna stranka SMC, ki je pred tremi leti dobila skoraj 35 odstotkov, s svojo kandidatko Majo Makovec Brenčič zdaj padla na slaba dva odstotka.
Volilna udeležba je zaskrbljujoča, tako Maver, a jo je mogoče pojasniti. Krivca vidi predvsem v ponudbi, ki kljub številčnosti kandidatk in kandidatov ni bila takšna, ki bi pritegnila h glasovanju. Kot dodaja, so le redki politični igralci v tokratne predsedniške volitve vložili najboljše. "Razen Nove Slovenije in Zedinjene Slovenije, kolikor slednjo lahko jemljemo resno, nobena druga vodilna slovenska stranka v te predsedniške volitve ni šla na polno. Že od začetka je veljala ocena, da je Pahor težko premagljiv."
Maver dopušča možnost, da Pahor ne bi slavil v drugem krogu. Kot poudarja, bi moralo priti do popolnega pretresa, da ne bi unovčil velike prednosti.