Blaž LesnikBlaž Lesnik
Aleš KarbaAleš Karba
Helena KrižnikHelena Križnik

Svetovalnica: Mnogi se obnašajo, kot da bodo dobili še dve rezervni telesi

| 20.10.2017, 09:49 Rok Mihevc

20. oktober je svetovni dan osteoporoze, zato smo tej temi namenili tudi tokratno Svetovalnico. Po mnenju Sanje Lončar, ki je bila naša sogovornica, te problematike ne jemljemo dovolj resno.

»Staranje ni bolezen, vse je odvisno od tega, kako naše vozilo - telo vozimo. Če ga dobro vzdržujemo, nam bo zelo dobro služilo,« je uvodoma povedala Sanja Lončar. »Težava pa je v tem, ker se mnogi obnašajo, kot da bodo v življenju dobili še dve rezervni telesi.«

Lončarjeva je opozorila, da ljudje radi pretiravamo na vseh področjih in nam nasploh manjka ravnovesja in zmernosti. »Toliko kot je škodljivo sedenje na kavču, toliko je tudi škodljiva dvakrat tedenska maksimalna obremenitev telesa. Ko pretiravamo s telesno dejavnostjo, sprožimo vnetje mišic in to zakisa telo. Ko je zakisano, izčrpa še zadnje zaloge kalcija in s tem oslabimo kosti in mišice, namesto, da bi jih okrepili.«

»Ljudje preveč gledajo na števce in elektroniko, dosežejo neke rezultate in nato računalnik pove, koliko so dobri. Tega ne potrebujemo,« kritično ocenjuje Lončarjeva. Zato priporoča gibanje, ki je preventiva proti osteoporozi, čim bolj pogosto po malem. »Na vsako uro vstanemo in se pretegnemo, začutimo kje imamo noge in roke. Potem se res krepimo in izgrajujemo.«

Sanja Lončar
Sanja Lončar © ARO

Znak osteoporoze je postopna izguba kostne mase. »Vse lepo in prav, a težko je določiti, kaj je normalna izguba. Na začetku je veljala prepričanost stroke, da ko enkrat izmerimo indeks gostote zanesljivo napovedujemo kaj se bo zgodilo. A tudi stroka zadnje čase opaža, da ni vse tako kot so napovedovali.« Ljudje smo namreč različni, pravi naša gostja in ob tem opozarja, da je potrebno ločiti gostoto in prožnost. »Zanimiv primer. Če vzameš palico iz apna in jo daš pod rentgen bo videti super, a če se jo dotakneš, jo boš polomil. Slamica sena pa bo videti katastrofalno, a kvaliteta je boljša. Gre za to, kakšno je vezivo in prav na to smo premalo pozorni.«

Osteoporoza
Osteoporoza © ARO

Do neke količine kalcija, ki ga vnesemo s hrano ali prehranskimi dopolnili, lahko absorbiramo, če pa hočemo kar naenkrat »na veliko apniti«, se zgodi, da pobijemo koristne mikroorganizme. »Posledično prihaja do napenjanja, saj pomorimo človeško floro, saj mikroorganizmi ne morejo prebaviti prevelike količine kalcija. S tem ni pravega izkoristka kalcija in ne moremo dobiti tudi drugih rudnin, ki so nujne za telo. Tako tudi ob dobri hrani ostanemo zakisani in telo bo še iz lastnih zalog potegnilo kalcij, da se razkisa.« Povzetek: »Do neke mere je smiselno dodajati kalcij, s pretiranim vnosom pa poškodujemo človeško floro.«

Naredite sami kalcijev pripravek

Kako iz jajčnih luščin in kopriv narediti odlično prehransko dopolnilo, si lahko ogledate v priročniku Naravne rešitve za radiacijo. In kakšno zvezo ima to z osteoporozo!? Kalcij zmore veliko več kot samo poskrbeti za zdrave kosti. Z enim pripravkom boste ne le razkisali telo in okrepili kosti, temveč zmanjšali tudi dovzetnost telesa za nevarna sevanja. Prelistajte pripročnik na povezavi https://shop.zazdravje.net/trgovina/ostale-knjige/naravne-resitve-za-radiacijo-2/ in na strani 126 boste našli natančne napotke, kako pravilno pripraviti in uporabljati koprivni pripravek.

Kopriva je dragocena rastlina
Kopriva je dragocena rastlina © ARO

Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...