Cerarjevi sivi lasje
Slovenija | 29.09.2017, 14:59 Tanja Dominko
Premier Miro Cerar se danes mudi na digitalnem vrhu Evropske unije v Tallinnu. A ob robu vrha je v pogovorih veliko pozornosti namenil arbitražni sodbi o meji s Hrvaško. O tem je govoril z nemško kanclerko Angelo Merkel, a ni bil edini, saj se je kmalu za tem srečala tudi s hrvaškim premierom Andrejem Plenkovičem. Dodatne preglavice premieru povzroča zunanji minister Karel Erjavec, čigar besede na temo arbitraže, izrečene v zadnjih dneh, mu niso najbolj všeč.
Zdi se, da premier v zadnjem obdobju komajda zajame sapo ob toliko frontah, ki se mu odpirajo, čeprav še mnogih drugih ni uspel zapreti. Komaj je mimo referendum o drugem tiru, že je napovedan novi, komaj utiša ene sindikate, že se oglasijo drugi z grožnjo o stavki. Nič manjši pa niso niti zunanjepolitični problemi. In kot da ni že samo po sebi dovolj stresno, mu sive lase dela še nekdo, ki bi mu moral biti najtesnejši zaveznik v vladi, zunanji minister. Že pred časom mu je moral Cerar pojasniti, v katero smer morajo iti zdaj dejavnosti, a utišati Karla Erjavca pač ni enostavno.
"Včeraj sem ga žal moral opomniti, da njegove izjave, ki jih je te dni dajal v javnosti, bolj koristijo Hrvaški kot Sloveniji. Pričakujem, da se to ne bo več dogajalo in da bomo zadeve, ki morajo ostati med nami, ko gre za priprave na implementacijo, znali zadržati zase, ne pa sporočali javnosti, zaradi nekih drugih razlogov."
Erjavec je namreč po koncu včerajšnje seje vlade dejal, da je vlada sklenila, da bo v zvezi z implementacijo arbitražne odločbe poiskala pravne strokovnjake s področja Evropske unije, ki bi lahko zastopali Slovenijo v morebitnih tožbah proti Hrvaški. Pri tožbi naj bi v prvi vrsti šlo za presojo Sodišča unije v Luksemburgu, ali Hrvaška s tem, ko ne želi implementirati arbitražne odločbe, krši evropski pravni red.
Erjavec je prav tako včeraj napovedal, da bo del te ekipe tudi vodja slovenske odvetniške ekipe v arbitražnem postopku Alain Pellet. Na njegov nasvet se namerava nasloniti pri izbiri odvetniške pisarne za pravo EU. Kot je pojasnil minister, imajo dogovor, da Pellet tudi po izdaji arbitražne odločbe in v času implementacije nudi vso potrebno pravno pomoč, saj je treba določene zadeve v odločbi tudi pravilno interpretirati.
Tako je bil jasen in predvsem glasen Erjavec včeraj. A tudi po premierovi kritiki ni ostal tiho. Dejal je, da ne namerava polemizirati, a vendar je prepričan, da se premier moti. Kot je navedel, se je v več kot 20 letih pokazalo, da Hrvaški najbolj koristi, če ves čas čakamo in proučujemo odprte mejne zadeve ter nič ne naredimo. Premier Miro Cerar pa se je danes lotil zadeve prek diplomacije. Srečal se je namreč z nemško kanclerko Angelo Merkel, ki ji je natančno pojasnil dogajanje v povezavi z arbitražo. Predvidene ima tudi pogovore s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem. Od obeh pričakuje nadaljnjo podporo spoštovanju arbitražne odločbe.
"Kanclerki Merklovi sem danes zelo natančno pojasnil vsa zadnja dogajanja glede izvrševanja arbitražne odločbe, tudi odnos med Slovenijo in Hrvaško, in mislim, da je zelo dobro razumela moje sporočilo". Premier je prepričan, da Slovenija ima podporo Nemčije. A na podporo verjetno računa tudi Hrvaška. Merklova se je namreč o vprašanju meje pogovarjala tudi s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem. Po srečanju je povedal, da pričakuje razumevanje za hrvaško stališče, da je to dvostransko vprašanje, ki se ne more rešiti brez soglasja obeh strani. Mogoč je le civiliziran dialog med Hrvaško in Slovenijo, za kar se hrvaška stran zavzema brez izsiljevanja in blokad, poudarja hrvaški premier. Hrvaški premier je na kratko že govoril s Cerarjem, a bo z njim še govoril. Skratka, Hrvaška nekoliko umirja žogico, bi lahko rekli.