V Keniji prepovedali plastične vrečke, Slovenija še daleč od tega
Slovenija | 02.09.2017, 06:45
Še pred svetovnim dnevom molitve za skrb stvarstva so v Keniji zelo konkretno uresničili poziv papeža Frančiška in ekumenskega patriarha Bartolomeja k spoštljivemu in odgovornemu odnosu do našega planeta. Prepovedali so uporabo, izdelavo ali uvoz plastičnih vrečk, saj želijo zaščititi okolje. Kršitelje lahko doleti tako denarna kot tudi zaporna kazen. V Sloveniji smo daleč od tega. Bodo pa z letom 2019 v naši državi na vseh prodajnih mestih blaga ali izdelkov prepovedane brezplačne plastične nosilne vrečke.
Samo veleblagovnice v Keniji so vsako leto predale približno 100 milijonov plastičnih vrečk. S prepovedjo njihove uporabe, izdelave ali uvoza se je ta afriška država pridružila več ostalim na črni celini, kjer to že velja. Med njimi so Ruanda, Mavretanija in Maroko. Po ugotovitvah Združenih narodov plastične vrečke v Keniji predstavljajo največji izziv pri odlaganju urbanih odpadkov, predvsem v najrevnejših skupnostih, kjer je dostop do sistemov ravnanja z odpadki in do zdravstvenega varstva omejen. Vlada se je zato odločila ukrepati.
V Sloveniji je vlada pred počitnicami sprejela uredbo, s katero namerava trajno zmanjšati potrošnjo lahkih plastičnih nosilnih vrečk. S tem je v slovenski pravni red pravzaprav prenesla evropsko direktivo s tega področja, ki naj bi odpravila smetenje, spremenila vedenjske vzorce potrošnikov in spodbudila preprečevanje odpadkov. Cilj je do konca leta 2019 zmanjšati letno raven potrošnje lahkih plastičnih nosilnih vrečk pod 90 na človeka in pod 40 na človeka do konca leta 2025.
"Ne smemo čakati države, da boo prepovedala plastične vrečke. Preprosto sami razmislimo in se odpovejmo stvarem, ki smetijo naše življenje," je povabila Katja Sreš iz društva Ekologi brez meja. Kot je pred časom poudarila za naš radio, kupovanje z lastno vrečko iz blaga večinoma požanje pozitivno začudenje in tudi dodatna vprašanja.