Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Ustavni sodnik Jaklič za Radio Ognjišče o priporu Noviča in datumu referenduma

Slovenija | 22.08.2017, 12:12

V oddaji "Spoznanje več, predsodek manj" smo gostili ustavnega sodnika ddr. Klemena Jakliča. Z njim smo smo ustavili pri nekaterih minulih odločitvah ustavnih sodnikov, predvsem pri dveh njegovih ločenih odklonilnih mnenjih v primeru pripora Milka Noviča in referenduma o drugem tiru.

Spomnimo, da je ustavno sodišče zavrnilo pobudo Vilija Kovačiča za oceno ustavnosti odloka o razpisu referenduma o zakonu o drugem tiru, ki bo 24. septembra. Kovačič je prepričan, da odlok diskriminira tiste, ki bi želeli sodelovati v kampanji, saj se ta začne v času dopustov, ustavno sodišče pa izpostavlja, da se bo večji del kampanje vendarle odvil septembra. Jaklič je, tako kot ustavni sodnik Marko Šorli napisal ločeno odklonilno mnenje. Poudaril je, da odločitev ustavnega sodišča v resnici za nikogar ni dobra, tudi ne za zaupanje v institucijo, ki jo je sprejela. Opozarja, da bi v tem primeru, ko je odločalo o vprašanjih odprtosti in enakosti demokratičnega procesa, ustavno sodišče moralo slediti ustaljeni doktrini zahodnih ustavnih sodišč in ubrati pot stroge presoje. "Stroga presoja pomeni, da mora zakonodajalec, ko omejuje pravice s tega področja, uporabiti tisto sredstvo omejitve, ki je za pravico o kateri odloča najmanj obremenjujoče. Če smo čisto konkretni, v tem primeru je šlo za to, kateri datum izbrati za dan referenduma. In ustavno sodišče je v svojih odločitvah že prej, nazadnje leta 2014 v času tik pred volitvami, pravilno odločilo in razložilo, da volilni dan in kampanja v času počitnic za pravico predstavljata obremenitev," je dejal Jaklič ter dodal, da bi bilo za dan glasovanja mogoče določiti tudi katerega od drugih preštevilnih dni znotraj roka po tem datumu, ki pravic sploh ne obremeni oziroma jih več kot očitno omeji bistveno manj. Nasprotna odločitev ni v skladu niti z duhom tiste prejšnje soglasne odločitve ustavnega sodišča iz leta 2014, niti s primerjalnim ustavnosodnim pristopom (stroga presoja) k temu področju.

Ustavno sodišče je prejšnji mesec zaradi neizčrpanosti pravnih sredstev zavrglo pritožbo obrambe na podaljšanje pripora za Milka Noviča, aprila obsojenega zaradi umora direktorja Kemijskega inštituta Janka Jamnika. Jaklič je v odklonilnem ločenem mnenju zapisal, da v primeru, ko gre za tako hud poseg v človekovo svobodo, kot je odvzem prostosti, pogoj "težko popravljivih posledic" - eden ključnih pogojev za sprejem ustavne pritožbe v obravnavo kljub neizčrpanju - ni oz. ne bi smel biti vprašljiv. "Če vzamemo kot primer nemško sodišče. Že od leta 1958, ko je dobilo prvi primer te vrste na mizo, je odločilo, da gre v primeru pripora ali pa zapora torej odvzema svobode za enega najhujših posegov v človekove pravice, ki je že sam po sebi po naravi nepopravljiv, kot zapiše sodišče. In potem to ponavlja skozi desetletja vse do danes. Podobno v Kanadi, ZDA, Španiji in drugod."

Jaklič je še dodal, kar je sicer zapisal že v ločenem mnenju, da nobena denarna odškodnina ne more popraviti škode, ki je človeku nastala zato, ker (in če) je bil protipravno (protiustavno) zaprt. Zaradi odvzema prostosti lahko človek izgubi službo, družino in celo vrsto priložnosti, ki bi jih sicer v tistih letih življenja imel, ter uživanje vseh človekovih pravic, ki jih je mogoče izvrševati le na prostosti. Noben denar kasneje ne more povrniti tovrstne škode.

Slovenija, Politika, Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...