Svetovalnica: Na Triglavu je res lepo, a za vzpon nanj je potrebno imeti kilometrino
Hrana in okolje | 21.07.2017, 11:43 Rok Mihevc
Gore so v teh dneh pravi kraj za pobeg v prijetno sveže temperature, mir in tišino. In ker se približuje mesec avgust, ko tradicionalno slovenske gore obišče največ Slovencev, smo v tokratno Svetovalnico povabili gorskega reševalca in strokovnega sodelavca pri Planinski zvezi Slovenija Matjaža Šerkezija.
Vsakokrat, še preden se podamo na turo, preverimo razmere v gorah. To lahko storimo pri lokalnem planinskem društvu ali pa pri oskrbnikih planinskih koč, pravi Matjaž Šerkezi. »Tudi ko se odpravljamo na morje, preverimo promet, enako naj velja za gore.« Če imamo namen prespati v kočah, preverimo prosta ležišča in jih rezerviramo. »Če se ne odpravimo na turo, odpovemo rezervacijo. Na tak način skušamo regulirati to množico ljudi v gorah.«
Napotki za obisk gora
V gore se odpravljamo zgodaj zjutraj, to ne pomeni ob 8. ali 9. uri, ampak ob 5. in 6. uri. Tako smo ob 12. uri, ko so najpogostejše nevihte, že na varnem pri koči ali v dolini. Hkrati se izognemo najhujši vročini. »Prav srčne kapi v gorah so posledica prepoznega odhoda in precenjevanje svojih sposobnosti, da si izberemo turo, ki ji še nismo dorasli.« Drugi napotek je imeti dovolj tekočine. Višji fizični in tudi psihični napori lahko vodijo do dehidracije, zato je pomembno, da poskrbimo za dovolj vode oz. izotoničnih napitkov.
Oprema
V nahrbtnik sodi osnovna planinska oprema, prva pomoč, čepica, kapa, rokavice, ki pridejo prav tudi v poletnih dneh. Ne pozabimo na čelno svetilko, saj nas kaj hitro v gorah preseneti tudi tema. Pomembna je tudi izbira nahrbtnika. Za enodnevne ture bo primeren do 30-litrski nahrbtnik, pomembno pa je pogledati hrbtišče, ki je odvisno od telesne višine. Imeti mora čim manj zadrg in trakov, ključne pa so naramnice, da imajo ergonomsko obliko in pasni del, ki nosi večino teže. Po sogovornikovih besedah od 70 do 80 odstotkov teže nosimo okoli pasu, zato je pomembno, da si nahrbtnik dobro pripnemo okoli pasu, drugače nam bodo roke mrtvile in s tem bomo izgubljali moč.
Pohodni čevlji oz. gojzarji morajo biti v poletnem času čim lažji in iz modernih tkanin, ki dobro dihajo. »Ne uporabljajte zimskih čevljev, ker se bo noga še dodatno potila, težji so in zato se bomo prej utrudili, motivacija nam bo padla...« Lahko uporabimo tudi superge, a odvisno kam gremo. »V visokogorju seveda niso primerni, so pa treking čevlji in dovolj kvalitetni supergi primerni za sprehode po planinah.«
Otroci v hribih in gorah
Ko gredo otroci z nami v hribe in gore poskrbimo tudi za njihovo ustrezno opremo – otroška čelada in otroški plezalni pas. Ne kupujemo prevelike gojzarje za dve leti vnaprej, ampak za njih primerne v tistem trenutku. »Otroku se lahko hribolazenje hitro zapiše v slab spomin, zato je pomembno, da turo prilagodimo njim." Otroku vrh ni toliko pomemben, ampak dogajanje na sami poti. »Da lahko lomijo palice, se lovijo po travnikih, gledajo mravlje in podobno. Tura ne sme biti predolga, vmes naj bo planinska koča, v kateri se okrepčamo in prespimo. S tem se bodo naučili planinskega bontona, družili se bodo s prijatelji in na koncu dneva bodo preizkusili svojo čelno lučko ob kartanju s sovrstniki«.
Hrana in pijača
Hrano in pijačo v večini primerov dobimo v kočah, ki je tudi kvalitetna. »Če vzamemo s seboj hrano, se ta lahko spari in pokvari, hkrati je to tudi dodatna teža, ki jo nosimo v gore. Alkohol in pločevinke piva v nahrbtnik ne sodijo, če že, si kakšno pivo privoščimo v koči na cilju.«
V primeru nesreče
Če se nam zgodi nesreča, predvsem so najpogostejši zdrsi, najprej poskrbimo zase, ponesrečenca in soudeležence, da ne bi prišlo do nadaljnjih poškodb. Zavarujemo ponesrečenca pred nadaljnjim zdrsom in ga toplotno zaščitimo ter pokličemo 112. »Tudi če poznamo gorske reševalce, pokličemo v klicni center, kjer naj bodo pravilno usmerili«. V primeru reševanja s helikopterjem ne mahamo po nepotrebnem, ker ga lahko zavedemo. »Znak še vedno velja – Y (yes), kar pomeni potrebujem pomoč in N (no), ne potrebujem pomoči. In predvsem naj bo čim manj panike.«