Marjan BuničMarjan Bunič
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup

Svetovalnica: Otroci potrebujejo »dolgčas«

Hrana in okolje | 06.07.2017, 09:34 Rok Mihevc

Otroci so rojeni raziskovalci, pravi Urša Plešnar, s Family Laba. Kako njihovo raziskovalno dušo pomagamo uresničiti, smo govorili v tokratni Svetovalnici. Postregla nam je s konkretnimi izkušnjami, nasveti in opažanji, kako otroci zažarijo v naravi in kako nanje vpliva ždenje med štirimi stenami.

Family lab je družinski laboratorij. Prizadeva si ohranjati in širiti vrednote in načela, kakor jih predlaga snovalec ideje, znani danski družinski terapevt Jesper Juul. Familylab Slovenija družinam ponuja podporo, svetovanje in pomoč pri razvoju starševske kompetentnosti, strokovnim delavcem, ki delajo z otroki in/ali družinami, pa prostor za strokovni in osebni razvoj s poudarkom na odnosni kompetenci.

Urša Plešnar je po poklicu sociologinja, njen projekt pa je tudi Gozdalnica. »Pravi izraz je gozdni vrtec, a to ni pravi vrtec, gre pa za delo s predšolskimi otroki.« Par ur na dan se družijo v gozdu, projekt pa temelji na svobodni igri. »Da sami poskušajo, da delajo stvari, ki jih zanimajo. Tam sem bolj kot opazovalka, skrbim za varnost in nudim prostor, kjer lahko raziskujejo sebe in svoj svet. In vreme nas pri tem ne ovira, oz. z njim nismo omejeni.«

Starše je zelo strah za varnost otrok, a če pogledate na drugo stran, kaj je bolj nevarno? Igranje v gozdu ali vožnja z avtom? »Šli smo v skrajnost in k temu veliko pripomorejo tudi mediji, reklame.« Otroci veliko časa preživijo ob napravah, marsikdo gre težko od doma brez telefona, zato Plešarjeva svetuje: »Težko se temu izognemo, zato potrebujemo ravnotežje, na eni strani naravo in resnične odnose, na drugi pa tudi vso to tehnologijo, saj gre za prihodnost in tudi delovna mesta.« S tem, da otroku nekaj prepovemo, nič ne naredimo, lahko pa mu ponudimo drug delček in ga navdušimo za nekaj drugega, pojasnjuje naša gostja.

Urša Plešnar
Urša Plešnar © splet

Otrokom kar naprej postrežemo z raznoraznimi aktivnostmi, a Urša Plešnar poudarja, da otroci potrebujejo predvsem spontanost. »Pustimo, da se bodo sami začeli igrati, sami raziskovati, postavljati vprašanja. Sami imajo svoje ideje.« Veliko uslugo jim bomo naredili, če jih bomo pustili čisto pri miru, pravi sogovornica. »Ne odreagirajte na njihov prvi stavek, »dolgčas mi je« in bodite potrpežljivi.«

Familylab
Familylab

Hrana in okolje, Svetovalnica
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...