Marjan BuničMarjan Bunič
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup

Svetovalnica: Fotografije z dopusta na Facebooku so najboljši dokaz vlomilcem, da vas ni doma

Svetovalnica | 04.07.2017, 10:24 Rok Mihevc

V tokratni Svetovalnici smo gostili Policijsko upravo Ljubljano, saj smo v času dopustov, ko na naša vrata prihajajo nepovabljeni gostje. Kako se zaščititi pred vlomilci in kako ravnati, ko pride do vloma, smo povprašali kriminalista Matijo Breznika.

Najpogostejši vlomi v poletnem času so v stanovanjske hiše, stanovanja, kleti in vozila. Zato so po Breznikovih besedah v prvi vrsti pomembni samozaščitni ukrepi, ki nas nič ne stanejo. »Stanovanje zaklenemo, vklopimo alarmni sistem, če ga imamo in ne puščamo obvestil o naši odsotnosti. Poskrbimo za dragocene predmete, večje količine denarja ne puščamo doma, s sosedi, prijatelji, znanci se dogovorimo, da nam redno praznijo poštni nabiralnik, časopis odjavimo. Najboljši sosed je najboljši alarmni sistem.«

Dati moramo vtis, da smo stalno prisotni, opozarja kriminalist. Ob tem svetuje tudi uporabo tehničnih stvari, npr. stikal, ki se prižigajo v nočnem času, televizije, radia. »Lahko se s kom tudi dogovorite, da dviga rolete in zavese v stanovanju.« Opozarja pa tudi na odprta »okna na kip«, ki privabijo storilce, prav tako druge stvari v okolici, orodja, stoli, lestve, ki jih storilci uporabijo in izkoristijo za vlom v objekt.

V zadnjem času je veliko t.i. drznih tatvin iz stanovanjskih hiš. Organizira se skupina ljudi, ki ima razdeljene vloge. »Nekdo pristopi do osebe, predvsem izbirajo starejšo osebo, ki jo zamotijo, se predstavijo, da opravljajo določena dela in stanovalca popeljejo iz hiše. V tem času, ko ji pripoveduje lažne zgodbe, drugi storilec na hitro vstopi v stanovanje, ga preišče, poskuša dobiti denar in izgine.« Ob tem kriminalist Breznik svetuje, da v takem primeru takoj, ko opazimo, da smo žrtev dejanja, obvestimo policijo na 113.

Pomembno je, da se predmetov in mesta vloma ne dotikamo, da se kasneje lahko pridobi forenzične dokaze. Policistu moramo podati tudi čim bolj natančen opis vozila, osebe, itd. Izredno ključen je tudi čas prijave, a pri tovrstnih tatvinah je običajno problem ta, da oškodovanci dokaj pozno ugotovijo, da jim je bilo odvzeto premoženje. Po prijavi pa so pomembna dokazila; fotografije predmetov, računi, serijske številke in podobno. »In čeprav se sliši še tako banalno, je koristno, da imamo vrednejše predmete fotografirane. Tako se bodo ukradene stvari na podlagi takšnih dokazov lažje vrnile lastniku.«

Vaba družabnih omrežij

Vedno več ljudi na svojih socialnih omrežij objavlja osebne podatke, kje so na dopusti, kam bodo odšli, koliko časa bodo tam,... »To potem tudi fotografirajo in tako še dodatno dokažejo, da so odstotni«, opozarja Matija Breznik. »In to je za vlomilce, ki vedno bolj spremljajo ta omrežja, dovolj kvaliteten podatek, da ni nikogar doma. Takšni podatki niso za na Facebook in ostala omrežja, zato svetujemo, da se tovrstnim dejanjem, v kolikor se le da, izognete.«

Svetovalnica
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...