Bo London zapustil pogajanja z Brusljem o brexitu?
Svet | 09.07.2017, 08:00
Aktualna vlada v Londonu bi utegnila septembra zapustiti pogajanja o iztopu Velike Britanije iz Evropske unije. Da ima premierka Theresa May pripravljen takšen scenarij in ga je pripravljena tudi uresničiti, opozarjajo predstavniki parlamenta na Otoku, s katerimi se je pred kratkim srečal predsednik Slovenskega panevropskega gibanja Laris Gaiser.
Tudi v Veliki Britaniji so še ljudje, ki verjamejo v idejo povezovanja držav stare celine. Predstavniki lordske zbornice in spodnjega doma tamkajšnjega parlamenta so tako poiskali stik s Slovenskim panevropskim gibanjem, da bi skupaj z njim oblikovali podlago za odnos Otoka z Evropsko unijo po brexitu. "Ta stik so utemeljili s tem, da je bil naš član sam Winston Churchill, ki je zagovarjal določeno formo evropskega sodelovanja," je pojasnil Gaiser.
Kot so predstavniki konservativne in liberalne stranke ter neodvisni poslanci na nedavnih pogovorih v britanski prestolnici povedali Gaiserju, se zavedajo, da Evropska unija v trenutni obliki državljanom Velike Britanije ni všeč. Čeprav se sami ne strinjajo z odhodom iz nje, morajo spoštovati voljo večine volivcev izpred dobrega leta dni, a hkrati najti rešitev za nadaljnje sodelovanje s povezavo. "Najlažja platforma, na kateri je mogoče sodelovati, je to, kar je panevropa ponudila leta 1926, to je skupni ekonomski trg, to je resnično ena Evropa, ki deluje samo na najbolj bistvenih principih oziroma potrebah, to je na primer skupna varnost, njen del so še meddržavni arbitrati, da imamo mir znotraj svojega območja."
Ker so nekateri posamezni predstavniki parlamenta v Londonu v Slovenskem panevropskem gibanju prepoznali proaktivno organizacijo z velikimi mednarodnimi izkušnjami, zdaj od njega pričakujejo svetovanje pri kreiranju izhodišč, ki jih bodo nato predstavili tudi ministrski ekipi Mayeve. Preprečiti želijo njen scenarij, o katerem se precej na glas govori v poslanskih krogih. "Obstaja problem. Združeno kraljestvo ima po zadnjih volitvah izredno nestabilno vlado, Evropska unija pa ima najslabšo Evropsko komisijo v svoji zgodovini. To ni najboljša kombinacija, zelo hitro lahko pride do kratkega stika, kar ne bi bilo dobro za našo prihodnost in stabilnost. Upamo, da se bodo ljudje znali normalno pogovarjati. Mi želimo biti zraven, da ne uničimo in ne zamudimo tega zgodovinskega trenutka," je poudaril Gaiser.