Evropski parlament za prekinitev pogajanj s Turčijo, a za nadaljevanje dialoga
Svet | 06.07.2017, 15:20
Evropski parlament je glasoval za prekinitev pristopnih pogajanj Evropske unije s Turčijo, če bo ta uveljavila svojo ustavno reformo v nespremenjeni obliki. Za prekinitev pristopnih pogajanj Ankare z Brusljem so se evropski poslanci večinsko izrekli že v razpravi. Hkrati so večkrat poudarili, da to ne pomeni konca dialoga. Da ga je treba še okrepiti, je menil evropski komisar za širitev Johannes Hahn, čeprav ga skrbijo razmere v tej državi.
Resolucija, ki jo je sprejel Evropski parlament, ni pravno zavezujoča. A izraža skrb zaradi nazadovanja Turčije na različnih področjih, kot so pravna država, varstvo človekovih pravic, svoboda medijev in boj proti korupciji, ter obsoja podporo vnovični uvedbi smrtne kazni. Evropsko komisijo in članice Evropske unije poziva, naj skladno s pogajalskim okvirom nemudoma prekinejo pristopne pogovore z državo, če bo začela v nespremenjeni obliki izvajati sveženj ustavnih reform. Kot opozarja, te ne spoštujejo temeljnega načela delitve oblasti, ne zagotavljajo zadostnih nadzornih mehanizmov in niso skladne z merili za članstvo v povezavi.
Hahn je v razpravi o prekinitvi pristopnih pogajanj z Ankaro zaželel, da bi se odnosi z njo izboljšali, saj gre za pomembnega partnerja. "Odnose lahko okrepimo, če se bodo v Turčiji resnično izboljšale notranje razmere," je dodal Hahn. Poročevalka Evropskega parlamenta Kati Piri verjame, da so spremembe mogoče, a ne v prihodnjih mesecih. "Tisto, k čemur pozivamo Evropsko komisijo in članice povezave, je, da se preprosto držimo lastnih vrednot. Z gledanjem proč resno spodkopavamo svojo verodostojnost." Evropski poslanci so ob večinski podpori prekinitvi pristopnih pogajanj s Turčijo in vztrajanju pri nadaljnjem dialogu glasno pozvali tudi k izpustitvi zaprtih novinarjev, akademikov in opozicijskih politikov.
Od evropskih poslancev iz Slovenije se je proti prekinitvi pristopnih pogajanj s Turčijo izrekel Ivo Vajgl, ki prihaja iz vrst Zavezništva liberalcev in demokratov za Evropo, je prepričan, da bi pred tako drastičnim korakom lahko uporabili čas. Franc Bogovič iz Evropske ljudske stranke je po drugi strani jasno povedal, da Turčija v tem trenutku ni primerna za povezavo, po njegovem je treba vzpostaviti nove oblike sodelovanja. Z njim se je deloma strinjal Lojze Peterle, prav tako iz Evropske ljudske stranke. Obenem je opomnil, da se je treba s Turčijo dogovoriti na strateški način. Zvestobo temeljnim vrednotam je pri tem vprašanju pričakovala Tanja Fajon iz Naprednega zavezništva socialistov in demokratov. Igor Šoltes iz Zelenih/Evropske svobodne zveze je pozval k bolj jasnim stališčem o Turčiji.