Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tanja DominkoTanja Dominko

V BiH že 25 let poučujejo verouk v šoli

| 06.07.2017, 08:52

V Sarajevu so ob sklepu šolskega leta priredili veliko slavje, s katerim so obeležili "25-letnico verouka v Bosni in Hercegovini". Slovesno bogoslužje so po poročanju katoliškega tednika Družina obhajali v samostanski cerkvi Kongregacije hčera Božje ljubezni v Sarajevu, praznični program pa v "Katoliškem šolskem centru Sveti Jožef".

Sveto mašo je daroval predsednik Katehetske komisije Sveta evropskih škofovskih konferenc (CCEE), osiješki nadškof Đuro Hranić, somaševali pa so sarajevski nadškof kardinal Vinko Puljić, mostarsko-duvanjski škof Ratko Perić, banjaluški pomožni škof Marko Sremen in 16 duhovnikov. Bogoslužja so se udeležili številni veroučitelji ter redovniki in redovnice.

Nadškof Hranić je označil kot milost, da so bili "v zadnjih 25 letih lahko koristni pri evangelizaciji otrok in mladih", pa tudi pri "humanizaciji in evangelizaciji izobraževalnega sistema ter javnega življenja v Bosni in Hercegovini".

Prvi koraki za vnovično uvedbo verouka v Bosni po tem, ko je bil leta 1945 odpravljen v obdobju komunizma v tedanji Jugoslaviji, so bili storjeni že v šolskem letu 1991/92. Leta 1994 je verouk v šolah dobil status izbirnega predmeta, za katerega je bilo potrebno privoljenje staršev. V ta namen so bili razviti versko in konfesionalno ločeni učni načrti ter programi. Verske skupnosti so bile odgovorne za izbiro in plačevanje učiteljev. Že leta 1996 je bilo sklenjeno, da financiranje učiteljev prevzame država, verskim skupnostim pa je bila prepuščena sestava učnih načrtov.

Verouk v Bosni in Hercegovini je konfesionalne narave. V federaciji BiH je na voljo kot obvezni izbirni predmet, starši pa se odločijo, ali bodo njihovi otroci ure verouka obiskovali ali ne. V Republiki Srpski (RS) je verouk obvezen za vse učence osnovnih šol. Skupno načelo BiH in RS je, da vsaka religija in veroizpoved sestavi svoj lastni učni program.

"Katoliški šolski center Sveti Jožef", v katerem je bil pripravljen program ob jubileju, so leta 1994 ustanovili škofje, predstavlja pa primer večkonfesionalne in večnarodnostne šole, ki jo obiskuje več kot tisoč učencev treh največjih Cerkva in verskih skupnosti v Bosni in Hercegovini. Čeprav je večina učencev katoličanov, ustanova ne velja za uradno konfesionalno šolo. Verouk je ponujen kot izbirni predmet, obvezen pa je predmet "Verska kultura", katerega cilj je, da učenci spoznajo druge Cerkve in religije, ki jih srečujejo v vsakdanjem življenju.

Vir: Družina

Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc) Skupinska fotografija radijskih sodelavcev (photo: Rok Mihevc)

30 let največje slovenske župnije

28. november je za Radio Ognjišče že tri desetletja prazničen. Na ta dan leta 1994 smo v ljubljanskem studiu, ki se nahaja v polkletnih prostorih Zavoda svetega Stanislava, začeli z oddajanjem ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...