Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Marko ZupanMarko Zupan
Tone GorjupTone Gorjup

Bodo Charlieja uspeli rešiti?

Svet | 04.07.2017, 09:55 Marjana Debevec

V svetu se vrstijo molitvene pobude in podpora staršem 10 mesečnega Charlieja iz Velike Britanije, ki naj bi ga zaradi redke genetske bolezni kljub nasprotovanju staršev odklopili iz aparata za dihanje. Tako so najprej določili njegovi pediatri, nato britanski sodniki in nazadnje še Evropsko sodišče za človekove pravice. Po njihovi oceni je smrt za Charlija njegova največja korist, saj gre pri omenjeni bolezni za odmiranje mišic in okvaro možganov. Podporo staršem pa sta izrekla papež Frančišek in ameriški predsednik Donald Trump.

Londonski pediatri so bili v prvih mesecih pripravljeni izvesti nadaljnja zdravljenja, toda kmalu so začeli trditi, da bi bili vsi poskusi terapije zaman. Vse to je botrovalo njihovi odločitvi, da dojenčka ni več smiselno ohranjati pri življenju.

Zaskrbljena starša Connie in Chris sta po širokem poizvedovanju vstopila v kontakt z ekipo zdravnikov v ZDA, ki zdravijo podobne genetske bolezni. Ti bi Charliju omogočili poskusno zdravljenje, ki bi mu sicer le podaljšalo in olajšalo življenje. Ker londonska bolnišnica stroškov zdravljenja ni pripravljena kriti, je Charlijeva mama v zelo kratkem času pridobila preko 83.000 donatorjev in tako zbrala dovolj sredstev, da se mu omogoči terapija v ZDA.

Londonska bolnišnica pa je Charliju je prepovedala potovanje v ZDA in preko sodišča v aprilu dobila dobila odobritev, da dojenčka izklopi z aparatov. Starša sta se obrnila še na Evropsko sodišče za človekove pravice, ki pa je prejšnji teden podprlo bolnišnico.

Dojenček, ki ne more govoriti, je medtem prebudil mednarodno solidarnost. V zadnjih tednih se je po številnih evropskih mestih zvrstilo veliko molitvenih bdenj, miroljubnih protestov pred londonskim vrhovnim sodiščem, odprlo se je več spletnih peticij, toda nič se ni premaknilo.

Zanj se je dvakrat, in sicer v petek in v ponedeljek, zavzel tudi papež Frančišek, bolnišnica Bambino Gesu' v Rimu pa ga je pripravljena sprejeti na zdravljenje. Odzval se je celo ameriški predsednik Trump, ki je v tvitu zapisal, da bodo z veseljem pomagali, če le lahko pomagajo. Neka bolnišnica v ZDA pa se je ponudila, da bi otroka zdravila brezplačno. Britanska premierka Teresa May je ob tem zatrdila, da so vse njene misli namenjene otroku in njegovim staršem.

molitvena bedenja
molitvena bedenja © Iskreni.net

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc) Jože in Lidija (photo: Rok Mihevc)

Srečanja: Pot iz brezna steklenice #videopodkast

Alkohol je najbolj razširjena in uradno dovoljena droga pri nas. Vsak dan, zaradi bolezni, povezanih z alkoholom, umreta najmanj dve osebi. Po ocenah imamo v državi vsaj 200.000 alkoholikov. Ko k ...

Skupnost Do nebes (photo: ARO) Skupnost Do nebes (photo: ARO)

Skupnost Do nebes

V času, ko mladi vse več vsebin spremljajo s pomočjo spleta, sta Živa Dobrovoljc in Bina Rednjak začeli z ustvarjanjem nečesa, kar presega virtualnost. Oblikovali sta skupnost mladih deklet, ki ...