Slavi KoširSlavi Košir
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Svetovalnica: Lahkih nog naokrog

Hrana in okolje | 30.06.2017, 11:24 Rok Mihevc

V Svetovalnici smo govorili o potovanjih. Prav zato smo gostili radovedna popotnika, Katarino in Roka Hočevar, ki pišeta tudi svoj blog »Lahkih nog naokrog«. Spregovorila sta o svojih izkušnjah, hkrati pa tudi podelila nekaj koristnih nasvetov, kako potovati z manj denarja.

Oba prisegata na potovanja v lastni režiji, se pa zavedata, da je načrtovanje ključno. »Veliko se morava naučiti že doma, da vsaj približno veva kaj pričakovati. Je pa vse bolj pristno ko si tam in se prilagajava, da tudi na ta način spoznava domačine. Prav take izkušnje se ti bolj vtisnejo v srce.«

Ko načrtujeta potovanje, si najprej izbereta destinacijo, kam bi šla. Nato začne Katarina iskati letalsko karto, da dobita občutek, kako je s ceno. »Potem spremljava in čakava na ugodno ponudbo. Sama se tudi pozanimam ali je potrebno imeti vizo, kakšni so drugi pogoji za vstop v državo, kako je s cepljenjem in podobno.« Ko imata dorečene osnovne stvari, pa pride na vrsto Rok, ki išče skrite in neznane lokacije, ki niso tako popularne.

Ne glede na to, kako draga je destinacija, skušata Katarina in Rok optimizirati stvari in najdeta poceni načine potovanja. Poudarjata, da lahko z malo denarja veliko potuješ, če se le »odpoveš prestižu«. »Veliko prihraniš, če kampiraš. Dejansko je to najcenejša varianta potovanja, pa tudi dobre izkušnje imava s kampiranjem.« Največji delež proračuna vzame pot.

Kje dobiti potrebne informacije?

Informacije o vizumih se dobi na spletni strani ministrstva za zunanje zadeve. »Potem se lahko obrneš na veleposlaništva, veliko prebereva bloge ljudi, ki so že kam potovali, saj imajo izkušnje iz prve roke. Prav pridejo tudi forumi, pa Facebook skupine »Rad potujem«, »Letalske karte«, v katerih je veliko ljudi. Kar pa se tiče zdravil, cepljenj, pa se obrneva na popotniško ambulanto, kjer se lahko pogovoriš z zdravnikom.«

Naša sogovornika pišeta blog »Lahkih nog naokrog«, ki je za njiju neke vrste dnevnik oz. spletni album. Na njem beležita spomine, ki bi sicer verjetno šli v pozabo, gor pa so tudi fotografije. In najljubši kraj, ki sta ga obiskala? Rok se je najbolje počutil v državi, kjer je to najmanj pričakoval – Kosovo. »Bil sem skeptičen že na začetku, ampak se je potem izkazalo, da je bila to najboljša izkušnja do sedaj.«

Oba si želita, da bi razdirala predsodke o ljudeh, državah. »Ljudje smo v osnovi dobri in to skušava s potovanji odkrivati. Slaba je lahko politika ali gospodarstvo, a veliko je umetnega strahu, ki ga ustvarjajo mediji. Ponavadi ni tako hudo, ko se prikazuje.« Sama prav zato nimata televizije. Njun TV ekran je 3x2 metra velik narisan zemljevid na steni, preko katerega načrtujeta, kam vse bosta še šla.

Več o izkušnjah in nasvetih pa v oddaji!

Hrana in okolje, Svetovalnica
Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc) Dr. Gabriel Kavčič (photo: Rok Mihevc)

Hud cinizem

Predvidoma v prihodnjem tednu bo znano, kdaj bomo odločali o treh posvetovalnih referendumih, med katerimi bo tudi posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Moralni ...

Peter Jančič (photo: STA) Peter Jančič (photo: STA)

Natikanje nagobčnika drugače mislečim

Spletni portal tednika Družina poroča, da je raziskovalec spolne vzgoje v šoli ter diplomirani mikrobiolog Tim Prezelj tožil novinarja Roka Blažiča zaradi sklopa objavljenih prispevkov o teoriji ...

Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič) Družine zbrane pri maši na Brezjah (photo: Luka Mavrič)

Boga bodo vzeli zares!

Na Brezjah je bilo popoldne srečanje družin ljubljanske nadškofije. Geslo srečanja je bilo »Vzemi Boga zares!«. Srečanje so sklenili ob 16. uri s sveto mašo, ki jo je daroval nadškof Stanislav Zore.

Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay) Skrbno izbirajmo obutev.  (photo: PixaBay)

Zakaj je dobro kupovati obutev popoldne?

Vida Ozis je ustanoviteljica blagovne znamke AN.NIKA, je direktorica Centra medicinske pedikure, razvila je medicinsko sponko - vse ostale, ki so prisotne na domačem trgu, so iz uvoza. Večina si ...

Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija) Družine potrebujejo spodbud in medsebojne podpore ter zgledov.  (photo: lj_nadskofija)

Vzemimo Boga zares

Živimo v duhovni shizofreniji, ki na prvi pogled ni prepoznavna. Na eni strani poudarjamo, kako imamo pravico izbrati lastni slog in stil življenja, kako je naša pravica izbira identitete, celo ...