Svetovalnica: Avto in dom hkrati
Svetovalnica | 29.06.2017, 10:48 Rok Mihevc
V tokratni Svetovalnici smo sedli v avto, hkrati pa nismo zapustili doma. Govorili smo o avtodomih in vožnji z njimi, naš gost je bil član upravnega odbora Caravaning kluba Slovenije Marjan Zadnik.
Avtodom je večje vozilo, zato potrebuje večji parkirni prostor. Njegova dobra stran je, da imaš lahko vedno vse s seboj, pravi Zadnik. »Lahko se ustaviš, si skuhaš kavico, se odpočiješ, preoblečeš, skratka imaš celo hišo s seboj. Je avto in dom hkrati.« Avtodom je samooskrben 5 dni, potem pa je potrebno poiskati kamp ali oskrbovano parkirišče, ko je potrebno sprazniti stranišče in naliti svežo vodo.
V Sloveniji je registriranih več kot 5000 avtodomov, je pa ta dejavnost še v porastu, opaža Zadnik. »Slovenci imamo novejše in boljše avtodome, ker smo s tem začeli kasneje in damo več za avtomobile. Sodobnejši so bolj prijazni do narave in so tehnološko boljši. Starejši imajo zastarelo tehniko in ga je že za to vredno zamenjati.«
Preden se odločimo za nakup avtodoma, je dobro, da ga najamemo, opozarja naš gost. »Preizkusite, če vam odgovarja takšen način življenja. Pozorni pa bodite na stanje pred najemom, saj morate takšnega tudi vrniti. Ker pa večina prej ni vajena kaj pogledati, te lahko hitro prinesejo naokoli in ti potem kaj naprtijo. Potem je slaba volja in kakšen spor.« Kar se tehnike tiče, Zadnik svetuje: »Naučite se, kako se ravna s plinom, saj je v avtodomu vse na plin – hladilnik, štedilnik, ogrevanje. Kako se ga odpre, kako je z varnostnimi sistemi... Bolj enostavno je pri vodi, poznamo dve vrsti sistemov. Tlačni kot hidrofor, drugi je s stikalom; ko odpreš vodo, se vklopi črpalka. A pri tem je nevarno, da se med vožnjo pipa odpre in voda teče...«
Oskrbovana parkirišča
Postajališče za avtodome je urejen prostor za krajši postanek in počitek med potovanjem z avtodomom. V Sloveniji spada pod dejavnost avtokampov, zakon pa dopušča občinam, da s predpisi in odloki določajo pogoje, območja in red kampiranja na svojem območju.
»Najbolj prijazni so Italijani, ki imajo največ teh prostorov in veliko jih je tudi brezplačnih. Predvsem počivališča postavijo pred mesti, blizu centrov, ko dovolijo, da parkiraš za dva dni in greš v mesto, kaj zapraviš... Pri nas imamo dobro postajo v Kopru, za 10€ si lahko cel dan na postaji.« Ob tem je opozoril, da so za njih aktualna tovrstna počivališča, ne toliko kampi. Kamp je po njegovih besedah namenjen daljšemu postanku in počitku.
Za začetnike Marjan Zadnik priporoča manjši avtodom, dolg do 6 metrov in integriran, podoben kombiju. »Večji je avtodom, težje je z njim upravljati. Za vožnjo pa zadostuje kategorija B. Ob tem pa seveda omejitev do 3,5 ton.« Ob tem opozarja, da se z vso prtljago in opremo hitro pride čez to mejo, zato pred potovanjem priporoča tehtanje. »Najbolj natančni so Avstrijci in Nemci, ki redno preverjajo težo.« Priporoča tudi primerjavo cen, ta pa je odvisna tudi od števila registriranih potnikov.
V Svetovalnico je poklical tudi poslušalec Bojan, ki priporoča, da v avtodom naložite kolo. »Tako lahko parkiraš izven mesta, do centra pa se odpraviš s kolesom. Nekateri imajo tudi motorje, kar je še skoraj boljše.«
Caravaning Club Slovenija je vseslovensko uradno registrirano društvo, katerega člani se zavzemamo za razvoj karavaninga v Sloveniji, bivanje v naravi in svobodo gibanja. Ni nujno, da imate avtodom ali počitniško prikolico, to je le dodaten motiv, da se jim pridružite. »Klub ima 700 članov iz vseh slovenskih krajev. Ker smo člani mednarodne zveze imamo tudi 10% popust na storitve in parkirišča po celi Evropi. Druži nas veselje do potovanj, izletov in preživljanja prostega časa v sožitju z naravo.«