Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič

Svetovalnica: V gozd po največ 2 kg plodov na dan

Hrana in okolje | 23.06.2017, 11:37 Rok Mihevc

Če ste redni obiskovalec gozda, potem je bila tokratna Svetovalnica ravno pravšnja za vas. Z gozdarskim inšpektorjem, Igorjem Curkom, smo govorili o pomenu gozda, obnašanju v njem in pogostih kršitvah, ki se pojavljajo.

Kakšno je delo inšpektorja?

Inšpektor Curk je uvodoma spomnil, da je gozd dobrina, splošnega in državnega pomena. »Je naše nacionalno bogastvo, ki je zaenkrat še trajno. Lastnina je po ustavi sveta, funkcije gozda pa so tako pomembne, da tudi vse zahodne države držijo roko nad ravnanjem z gozdom.« Po njegovih besedah je pomembno varovanje okolja, saj nam omogoča preživetje. »V Sloveniji se še ne zavedamo, kaj imamo, saj je to za nas vsakdanja stvar.«

Kakšen je naš odnos do gozda?

»Na splošno lahko rečemo, da se pravila upoštevajo,« spodbudno pravi Curk. Lastniki namreč poznajo pravila, ker se ta globalno ne spreminjajo. »Je pa vedno več naključnih obiskovalcev, saj je ena od funkcij gozda tudi rekreacijska. Ne išče se več samo plodov in drv, ampak še kaj drugega. Imamo npr. ljudi, ki hodijo v gozd poslušati ptice«. In po njegovih besedah so to stvari, ki jih ne moremo obračunati, zato mora lastnik marsikaj dopustiti v svojem gozdu.

Nabiranje plodov – meje so

Rekreativno obliko nabiranja plodov zakon omejuje na 2 kg na dan za eno osebo. »In to za vse plodove – kostanj, gobe, maline, borovnice, itn...« To je rekreativno nabiranje, opozarja Curk, kar pomeni, da nabiramo zase. »Se pravi, ne za starše, ne sosede,... Teh pravil se je enostavno potrebno držati.« Drugačno pravilo je pri zeliščih, ko jih lahko naberemo za 1 kg.

Pri nabiranju gob pa obstaja posebna uredba o varstvu gliv. »Tu je točno določeno, kako se nabira te plodove. Da uporabimo košaro, ne vrečke, da jih je potrebno očistiti na kraju samem, da se jih ne brca.« Spodbudno je, pravi Curk, da so se ta pravila pri ljudeh že prijela in jih večinoma upoštevajo. A kršitelji vseeno so, predvsem v sezonah. »Ko se pojavi večja količina borovnic ali gob, takrat okrepimo nadzor s posebnimi akcijami. Skupaj gremo na določena mesta.«

Curk še ugotavlja, da redko vidi ljudi, ki plodove nabirajo s pripomočki. Uporaba teh je namreč kazniva in je kazen še višja, saj gre za uničevanje rastlinja. »Z njimi pri borovnicah poškodujemo popke, ki so že pripravljeni za naslednjo sezono. Kazen znaša od 200 – 400 evrov.«

Bonton v gozdu

1. Ne uničuj rastja in gob
2. Ne poškoduj kažipotov
3. Ne zarezuj skorje
4. Ne vozi izven gozdnih cest
5. Ne kuri
6. Ne plaši živali
7. Ne puščaj smeti

© www.gore-ljudje.net

V gozdu se zadnje čase pojavlja tudi vedno več vandalizma. Predvsem so to cross motoristi. »Te je težko kaznovati, saj jih zaradi hitrosti ne moreš ustaviti, težko jih je tudi identificirati.« Pozimi pa so, opozarja Curk, bolj problematične motorne sani. »Živali so že tako v stresu zaradi slabih razmer, potem pa zaradi hrupa še bežijo in porabijo mnogo več energije kot bi jo sicer.« Zaradi vožnje vse povprek se delajo tudi erozijski jarki. »Edini način je, da se prijavi te dejavnosti in nato inšpekcija skupaj s policijo skuša poloviti kršitelje in izda kazen.«

Hrana in okolje, Svetovalnica
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.