Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Svetovalnica: Močenje postelje pri otrocih ni bolezen

Zdravstvo | 05.06.2017, 10:31 Rok Mihevc

Tema v tokratni Svetovalnici je bila namenjena staršem otrok, ki imajo težave z močenjem postelje. Kako se spopasti s to težavo, je svetovala pediatrinja dr. Anamarija Meglič.

Nočno močenje postelje je nezmožnost zadrževanja urina ponoči v mehurju. »Do 5. leta starosti temu še ne rečemo tako in dopuščamo to možnost, po 6. letu pa je to že moteče za otroke in ta težava se lahko zavleče tudi v mladostniško obdobje.« Če pa je za otroke do 5. leta starosti ta problem že moteč, je po Megličevih besedah pomembno, da otroka »ne kregamo«. Ključen je pravilen vzorec pitja, da največja količina pitja ni zvečer, ampak zjutraj in opoldne.

Enureza, kakor še rečemo močenju postelje, je zelo pogosta. »Najbolj pogosta je pri otrocih starih od 5 do 7 let, približno 10%, nato postopoma izginja, pri desetem letu še 3%. Pojavlja se pa tudi pri najstnikih, pri približno enem odstotku mladostnikov.«

Najpogostejši vzroki za to težavo so nezreli mehanizmi. »Pri otroku se urin nabere, ker ne poteka ustrezna koncentracija urina. Odrasli vemo, da zjutraj uriniramo malo gostega urina, ker ponoči deluje hormon vaziopresin in koncentrira urin v mehurju. Zjutraj ta nivo pade in uriniramo primerno razredčen urin. Pri otrocih pa ta ritem ni dozorel in zato se ponoči izloča veliko urina, ki ga njegov mali mehur ne more zadržati.« Drugi razlog močenja postelje je trden spanec in otroka občutek polnega mehurja ne zbudi. »Te povezave z možgani še niso dozorele in otroci ta občutek prespijo.«

Kako odpravimo težavo?

Najpomembneje je, da ujamemo čas, tik preden otroka to začne preveč motiti. »Moti ga po šestem letu, ko se odpravlja v šolo, nato gre kmalu v šolo v naravi, prespi pri prijatelju in pojavi se občutek sramu.« Strokovnjakinja Megličeva opozarja, da to ni bolezen, ki bi škodila zdravju. »S preprečevanjem močitve gre enostavno za dobro počutje otrok, normalno socialno vključevanje in pozitivno samopodobo.«

Starši ob prepoznavi težave otroka pripeljejo k pediatru, sta pa dve možnosti zdravljenja. Najprej z zdravilom, ki ga otrok vzame zvečer, zdravilo pa omogoči, da se urin ponoči koncentrira in ga nastane manj. Drugi način pa je alarm, ki se začne oglašati, ko so hlačke mokre in otroka zbudi. »Ob vztrajni uporabi tega vsako noč, se postopoma otrok prej zbuja. Na koncu se zbudi tik preden uide kapljica, čisto na koncu pa, preden se polula – zaradi občutka polnega mehurja.«

Več pa v oddaji!

Zdravstvo, Svetovalnica
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...