Opazovalna misija Evropskega parlamenta pozitivno o volitvah na Kosovu
Svet | 13.06.2017, 18:45
Kljub napovedani hudi uri so zadnje predčasne parlamentarne volitve na Kosovu minile brez večjih napetosti. Opazovalna misija Evropskega parlamenta, ki jo je vodil evropski poslanec iz Slovenije Lojze Peterle, je ocenila, da so bile na splošno pozitivne, a se bo morala vlada v Prištini v prihodnje lotiti nekaterih korenitih sprememb.
Nedeljske predčasne parlamentarne volitve so bile že tretje, ki so jih od razglasitve samostojnosti Kosova leta 2008 nadzirali mednarodni opazovalci. Največ je bilo predstavnikov Evropske unije. "Tu smo bili s sto opazovalci na povabilo predsednika Kosova. Opazovali smo priprave, ne le dneva volitev. Doživeli smo dve fazi. V prvi fazi kampanje je albanski del deloval zelo mirno, medtem ko je bilo v srbskih predelih precej zastraševanja, nekaj ljudi je pod pritiskom odpovedalo kandidaturo. To je zdaj zadeva uradnih postopkov, saj so se pritožili. Na sam dan volitev pa je bilo bolj ali manj mirno," je pojasnil Peterle.
Opazovalna misija Evropske unije je edina mednarodna misija, ki bo oblikovala posebno poročilo. Objavila ga bo v dveh, treh mesecih. Pripravila je tudi začasnega. "Opozorili smo na dejstvo, da znaten del prebivalcev te države ni volil. Pogledali bomo, kaj je bila ovira. Res je, da so bile volitve sklicane precej na hitro in je bila kampanja precej kratka, a treba je gledati na to, da ljudje lahko opravijo svojo državljansko dolžnost, če to želijo." Peterle vidi problem tudi v tem, da je volilo zelo malo Albancev. "500 tisoč jih je po svetu, a volilo jih je nekaj tisoč."
Kot je poudaril Peterle za naš radio, se nekatere ugotovitve o slabostih in pomanjkljivostih ponavljajo. "Tudi volilni seznam je ena od zadev, ki jo bremenijo mrtve duše, treba ga bo ažurirati." Čeprav je zaznati določen napredek, vlado v Prištini po Peterletovih besedah čaka še precej dela.
Kot je znano, je zmagalo zavezništvo 13 strank okoli Demokratske stranke Kosova in Zavezništva za prihodnost Kosova. Predsednik države Hashim Thaci pričakuje, da bo nova vlada proevropska in bo oblikovana čim prej, da bo sledila evropski perspektivi, upa tudi evropski komisar za širitev Johannes Hahn. "Zdaj še teče štetje, ni še povsem jasno, kako bodo poslanski razdeljeni mandati, čeprav vemo, kdo je zmagovalec. Vse skupaj je precej zapleteno. Če želiš zadostno večino, s katero lahko vladaš, zmaga omenjene koalicije še ni dovolj. Analitiki sicer poudarjajo, da se ne bo ponovila makedonska situacija, a treba je vedeti, da se na Kosovu nekatere stvari lahko zgodijo, če so zanje dve tretjini celote in dve tretjini manjšinskih glasov," je dodal Peterle.