V Katarju po osamitvi: Življenje gre naprej, kot da se ni zgodilo nič
Svet | 12.06.2017, 15:42
Po poročanju medijev, ki so naklonjeni Saudovi Arabiji, naj bi v Katarju po osamitvi zavladala vsesplošna panika. A oblasti v Dohi zagotavljajo, da ni tako. Zanikajo govorice, da državljani v supermarketih v dolgih vrstah čakajo na nakup hrane in ostalih dobrin. Trdijo prav nasprotno - da gre življenje naprej, kot da se ni zgodilo nič. AsiaNews poroča, da se na družbenih omrežjih o tem celo šalijo. Medtem ko pristojni nadaljujejo pogovore za rešitev spora, analitiki poudarjajo, da bi Katar zdaj lahko okrepil zavezništva s Kitajsko, Rusijo, Indijo in Iranom. Vlada v Teheranu je v Katar že poslala več letal in ladij s sadjem in zelenjavo, da bi tako ublažila posledice prekinitve diplomatskih odnosov in gospodarskih stikov te države z glavnimi dobaviteljicami najnujnejših potrebščin.
Kot poudarja AsiaNews, Katar še zdaleč ni izoliran, ampak je zadnji spor ob Perzijskem zalivu prinesel le delitev regije na dva bloka. V enem so Saudova Arabija, Združeni arabski emirati in Bahrajn, v drugem so poleg Katarja še Oman, polovica Jemna in do določene mere Kuvajt. Ta sicer želi ostati predvsem posrednik, ki je že sporočil, da je Doha pripravljena prisluhniti pomislekom iz soseščine.
Kot je znano, so Saudova Arabija, Združeni arabski emirati in še nekatere arabske države postavile več pogojev za vnovično vzpostavitev diplomatskih odnosov in gospodarskih stikov s Katarjem. Med njimi so prekinitev odnosov z Iranom, ukinitev televizije Al Džazira in še nekaterih ostalih medijev, ki naj bi jih financirala Doha, izgon pripadnikov Muslimanske bratovščine in Hamasa iz Katarja ter zaprtje njihovih uradov in zamrznitev njihovih bančnih računov. Rijad in Abu Dabi prav tako želita konec dejavnosti muslimanskih dobrodelnih organizacij v Katarju, ki se soočajo s kritikami ZDA, da podpirajo skupine in gibanja, ki so pripomogle k vojnam v več arabskih državah oziroma k tako imenovani arabski pomladi.
Pozitivne signale za rešitev spora ob Perzijskem zalivu je, tako AsiaNews, že zaznati, a ta je vsekakor pustil sledi, saj so tamkajšnje države do pred nekaj leti na področjih zunanje in gospodarske politike tesno sodelovale. Nekateri strokovnjaki menijo, da Katar iz aktualne zgodbe lahko izide močnejši, saj trenutno pregleduje svoje regionalna in mednarodna zavezništva.