Prestolnica Jemna Sana
Pozabljeni Jemen - ob državljanski vojni izbruhnila še kolera
Svet | 12.06.2017, 11:37
V Jemnu vladajo katastrofalne razmere. Država na jugozahodu Arabskega polotoka že skoraj dve leti in pol ne najde izhoda iz krvave vojne. Ta je zahtevala številna življenja in ranjene, prav tako je velik del prebivalstva pognala v beg in ga potisnila na rob lakote. Vsemu temu se je zdaj pridružila še epidemija kolere. Nujna sta prekinitev ognja in človekoljubna pomoč, k čemur je med drugim pozval tudi tamkajšnji apostolski vikar Paul Hinder. V pogovoru za agencijo AsiaNews je ocenil, da je mednarodna skupnost ob vseh ostalih žariščih na Bližnjem vzhodu in drugod po svetu na Jemen preprosto pozabila.
Država, ki so jo antični pisci zaradi ugodne geografske lege in s tem povezanih življenjskih pogojev imenovali Srečna Arabija, je danes vse prej kot to. Od januarja 2015 je ujetnica notranjega spora med privrženci sunitskega predsednika Hadija, ki jih podpira Saudova Arabija, in Hutiji, šiitskimi uporniki, ki so blizu Iranu in libanonskemu Hezbolahu. Problem je večplasten. "Gre tudi za nasprotja med posameznimi plemeni, med posameznimi frakcijami. Potem imamo tam pojav Islamske države, tudi pojav Al Kaide, ki je tako močna, da sodeluje z državnimi oblastmi celo pri pobiranju davkov. Skratka, gre za eno nesrečno državo," je za naš radio pojasnil profesor na ljubljanski fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Marca leta 2015 se je v državljansko vojno v Jemnu z letalskimi napadi, ki so jih zaradi civilnih žrtev ostro kritizirale ZDA, vpletla tudi koalicija pod vodstvom Rijada.
Krvava vojna je v skoraj dveh letih in pol povzročila že 8.000 smrti, več kot 44.000 ljudi je bilo ranjenih in več kot 3 milijone razseljenih. Jemen šteje približno 24 milijonov prebivalcev, od teh jih skoraj 19 milijonov potrebuje človekoljubno pomoč. Razmere so kritične, saj približno sedmim milijonom grozi lakota. Vsakih deset minut umre otrok, ki še ni dopolnil petih let starosti. Zaradi pomanjkanja higiene in zdravstvenih struktur, saj je uničenih več kot polovica bolnišnic in ostalih zdravstvenih ustanov po državi, je izbruhnila še kolera, ki prav tako ne izbira. Zahtevala je že skoraj 800 življenj, okuženih naj bi bilo več kot 100.000 ljudi, še 250.000 ta nevarnost grozi v prihodnjega pol leta.
"Nobena vojna se ne more končati na bojnem polju. Prej ali slej se morajo pogovori začeti. A dejstvo je, da sta uporniška stran Hutijev in na drugi strani večinski režim predsednika Hadija v pat poziciji." Na to ni opozoril le Ferfila, za AsiaNews je o tihem trpljenju, ki je v Jemnu doletelo tako muslimane, ki predstavljajo 99 odstokov prebivalcev, kot kristjane, ki so večinoma tujci, spregovoril msgr. Hinder. Opozoril je, da je trenutno precej zapleteno sestaviti sliko dogajanja, saj se je težko dokopati do verodostojnih informacij. Sam veliko moli za mir in k temu vabi tudi ostale. Kot je dodal, nekateri ljudje in organizacije zbirajo finančno in materialno pomoč, a se zatika pri delitvi, saj je ozračje napeto. Po njegovem je predvsem pomembno, da Jemen ne ostane pozabljen.