V Evropskem parlamentu za krepitev sodelovanja članic v boju proti terorizmu
Svet | 12.06.2017, 08:23
V Evropskem parlamentu je zrasla pobuda o čimprejšnji vzpostavitvi posebnega odbora za preiskavo pomanjkljivosti v boju proti terorizmu. Po zadnjih krvavih dejanjih v Veliki Britaniji se zanj zavzemajo v političnih skupinah evropske ljudske stranke in evropskih liberalcev. Socialisti in demokrati so proti.
Vodja evropskih poslancev iz vrst Evropske ljudske stranke Manfred Weber ocenjuje, da smo v Evropski uniji priča neuspešnemu sodelovanju v boju proti terorizmu. Številni skrajneži, ki so zakrivili zadnja krvava dejanja, so bili namreč že registrirani v zbirkah podatkov, a njihova izmenjava med članicami ni delovala. Kot dodaja Weber, je treba to okrepiti, saj močna povezava pomeni več varnosti za ljudi. "Zagotavljati mir ostaja velik izziv - če gledamo globalno proti Rusiji, Severni Koreji in še nekaterim ostalim kritičnim točkam. Zato se moramo pripraviti, da bi zagotovili mir v Evropski uniji in njeni soseščini. Lahko organiziramo boljšo obrambo, če delujemo trdno skupaj," je dejal Weber. Vodja evropskih liberalcev Guy Verhofstadt je prepričan, da bi morale članice pomanjkljivosti pri izmenjavi podatkov vzeti resno in premisliti o možnosti vzpostavitve evropskega FBI. V politični skupini socialistov in demokratov podpirajo namen izboljšanja sodelovanja, a ne vidijo, kako bi pri tem pomagal poseben odbor v Evropskem parlamentu. Kot je poudaril njen vodja Gianni Pittella, ta vprašanja pokriva že vrsta ostalih odborov, tako oblikovanje novega po njegovem nima smisla.
Spomnimo, da ideja o evropski obveščevalni agenciji ni nova. Evropska komisija jo je na primer obudila novembra 2015 na izrednem sestanku, sklicanem na poziv Francije po terorističnih napadih v Parizu. Takrat jo je nemudoma zavrnila Nemčija, češ da gre za vprašanja v nacionalni suverenosti. Vzpostavitev evropske obveščevalne službe, nekakšne evropske Cie, je leta 2013 predlagala tudi takratna evropska komisarka za pravosodje Viviane Reding.