Džihadisti na jugu Filipinov pripravljeni na daljše obleganje
Svet | 08.06.2017, 10:09
Džihadisti, ki so zavzeli dele Marawija na otoku Mindanao na jugu Filipinov, so pripravljeni na daljše obleganje mesta. Vojska se že dva tedna trudi, da bi jih izgnala, a se zatekajo v predore in kleti, kjer imajo zaloge hrane in orožja. V tem času je v spopadih umrlo že najmanj 170 ljudi, med njimi 20 civilistov. Več kot 180 tisoč prebivalcev Marawija je zapustilo domove, a stotine so še ujete v mestu. Skrajneži prav tako še niso izpustili talcev, ki so jih pred dvema tednoma odpeljali iz katedrale svete Marije, kjer so bili zbrani pri molitvi. Kot poroča agencija AsiaNews, se je zanje med drugim zavzelo vodstvo Islamske osvobodilne fronta Moro.
Kot je znano, člani skupina Maute, ki je prisegla zvestobo Islamski državi, poskušajo v Marawiju, kjer večinoma živijo muslimani, vzpostaviti provinco kalifata. Obleganje, ki so ga začeli pred dvema tednoma, so pripravljali dalj časa. Živijo v podzemnih zakloniščih, povezanih v široko mrežo, ki naj bi bila zgrajena že pred leti. V mošejah in verskih šolah so nakopičili zaloge, hrane naj bi imeli vsaj za mesec dni. Vojska vodi zračne napade in naj bi dobila nekaj bitk, a mesta za zdaj ni osvobodila. Ocene o tem, koliko džihadistov naj bi še bilo v Marawiju, so različne, oblasti navajajo številko od 40 do 200.
Medtem ko ujeti prebivalci mesta še čakajo na rešitev, je mnogim že uspelo pobegniti. Med njimi je tudi družina kristjanke Apparo, ki se je skrivala enajst dni. "Slišali smo jih, kako tolčejo po zidu v zadnjem delu stavbe, kjer smo bili. In moji otroci so jokali. Ljudje, s katerimi smo se skrivali, so se jezili, saj so se bali, da nas bodo našli. Strah nas je bilo, a smo molili in se izročili Bogu," je povedala za BBC.
Člani skupine Maute medtem na neznanem kraju zadržujejo duhovnika in vsaj 15 vernikov, ki so jih ugrabili v začetku obleganja. Omenjeni duhovnik je pred kratkim v video posnetku, ki so ga poslali skrajneži, zatrdil, da je del skupine 240 talcev. Njihovo izpustitev je med drugimi zahtevala Islamska osvobodilna fronta Moro. Prav tako je ponudila pomoč pri vzpostavljanju miru in humanitarnega koridorja v mestu za rešitev vseh tistih, ki so obstali v navzkrižnem ognju.