Katič: Zadnja požara pokazala še večjo potrebo po sodelovanju
Politika | 11.06.2017, 10:52 Petra Stopar
V Murski Soboti so se končali Bogatajevi dnevi. Na njih so od četrtka potekali statični in dinamični prikazi zaščite in reševanja, razne predstavitve, posveti in vaje enot civilne zaščite, reševalnih služb ter sistema varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Dneve, na katerih je sodelovalo več kot 3000 pripadnikov različnih organizacij, sta zaznamovala tudi nedavna požara na Vrhniki in v Ljutomeru. Včeraj je bilo v ospredju mednarodno gasilsko tekmovanje.
Dnevi zaščite in reševanja nosijo ime po nekdanjem poveljniku civilne zaščite Miranu Bogataju, ki je vodil reševanje ob vseh večjih naravnih nesrečah v samostojni Sloveniji: od poplav leta 1990, 2007 in 2010 do potresov v Posočju in plazu pod Mangartom. Tokrat je glavna vaja potekala v znamenju neurja; precej pozornosti so namenili prvi pomoči ob nesrečah, zlasti poplavah.
Pri praktičnih vajah so sodelovali civilna zaščita, gorska in jamarska reševalna služba, skavti, taborniki, potapljači, kinološka zveza z reševalnimi psi, slovenska vojska, policija ter Rdeči križ skupaj z gasilsko zvezo. Tam so bili tudi predstavniki izdelovalcev in prodajalcev zaščitno-reševalne opreme.
Uprava za zaščito in reševanje pa je skupaj z ministrico za obrambo Andrejo Katič pripravila tudi posvet z župani. Strinjali so se, da je vizija razvoja sil reševanja in pomoči prostovoljstvo v povezavi s poklicnimi sestavi, prilagodljivost konkretnim razmeram in izboljšanje položaja prostovoljcev. Katičeva je ob tem poudarila: »Zagotovo je sodelovanje ena izmed najpomembnejših stvari, ki nekako povezuje ves sistem varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.«
Pri tem so posebno pozornost namenili požaru na Vrhniki, pa tudi drugemu v Ljutomeru, do katerega je prišlo prav prvi dan druženja v Murski soboti. »Lahko rečem, da sodelovanje od spodaj navzgor dobro poteka, da pa so zadnji dogodki pokazali, da moramo to sodelovanje na državni ravni še izboljšati,« je dodala ministrica. Prav zadnji dogodki so pokazali, da so spremembe na področju kriznega upravljanja in vodenja nujne. Na Bogatajevih dnevih so posebno pozornost namenili še reševanju razmer, ki so nastopile pri žledu in med begunsko krizo, saj je oboje trajalo dalj časa.