Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Tone GorjupTone Gorjup
Papež Frančišek (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek

Papež na praznik Petra in Pavla: Kristjani pogosto preganjani v tišini

Cerkev po svetu | 29.06.2017, 12:59 Marta Jerebič

Obhajamo slovesni praznik svetih apostolov Petra in Pavla. Papež Frančišek je na trgu sv. Petra daroval sveto mašo in pri tem blagoslovil palije, bele trakove iz volne, ki predstavljajo vez metropolita z rimskim papežem in metropolitovo oblast v cerkveni pokrajini. Palije bodo novim nadškofom metropolitom, ki so bili imenovani v zadnjem letu dni, na slovesnostih v njihovih krajevnih Cerkvah podelili nunciji. Sveti je vernike nato nagovoril tudi opoldne z okna apostolske palače.

Papež je v pridigi izpostavil tri besede, ki so bistvene v življenju apostola: izpoved vere, preganjanje, molitev. Pri izpovedi vere se moramo vprašati, ali smo »salonski kristjani«, ki klepetajo, kako potekajo stvari v Cerkvi in svetu, ali pa smo »apostoli na poti«, ki izpovedujejo Jezusa z življenjem.

Papež je nato opozoril, da so danes mnogi kristjani, včasih tudi v ozračju tišine, izključeni, obrekovani, diskriminirani, predmet nasilja – tudi smrtnega, a ob tem dejal: »Brez križa ni Kristusa, a brez križa niti ni kristjana.« Prenašati hudo po papeževih besedah ne pomeni samo biti potrpežljiv in iti dalje vdan v usodo, ampak pomeni posnemati Jezusa, nositi težo zanj in za druge.

Tretji poudarek papeževe pridige je govoril o molitvi. »Molitev je nepogrešljiva voda, ki hrani upanje in daje rast zaupanju. Molitev nam daje čutiti, da smo ljubljeni, in nam omogoča, da ljubimo.« V Cerkvi je molitev tista, ki nas vse podpira in nam pomaga premagati preizkušnje, je še dejal papež in dodal: »Molitev je moč, ki nas združuje in podpira, je sredstvo proti osamitvi in samozadostnosti, ki vodita v duhovno smrt. Duh namreč ne veje, če se ne moli, in brez molitve se ne odprejo notranji zapori, ki nas držijo kot ujetnike.«

Bogoslužja se je udeležila tudi delegacija ekumenskega patriarhata.

papež je nato pri angelusu spomnil na preganjanje Petra in Pavla, a tudi na to, da ju je Gospod osvobodil. Življenji obeh nas opominjata, da je Gospod vedno ob nas, hodi z nami in nas nikoli ne zapusti. »Posebej v preizkušnjah nas Bog drži za roko, nam prihaja na pomoč in nas osvobaja groženj sovražnikov. Spomnimo pa, da je naš pravi sovražnik greh in hudič, ki nas napeljuje h grehu.«

Ko se spravimo z Bogom, zlasti v zakramentu sprave, smo osvobojeni vezi zla in lahko nadaljujemo našo pot veselih oznanjevalcev in pričevalcev Evangelija, je še dejal papež.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Vnebohod (photo: Pixabay) Vnebohod (photo: Pixabay)

Praznik Gospodovega vnebohoda

Slovesni praznik Gospodovega vnebohoda, ki ga v Katoliški cerkvi obhajamo danes, je spomin na dogodek, ko je od mrtvih vstali Kristus dopolnil zemeljsko delovanje in odšel v nebo. Gospodov ...

Darja Lovšin s svojo novo, peto knjigo o diabetični kulinariki  (photo: NL) Darja Lovšin s svojo novo, peto knjigo o diabetični kulinariki  (photo: NL)

Pogrevalnice namesto domače kuhinje?

Darja Lovšin je ustanoviteljica Zavoda Diabetes, v sklopu katerega so leta 1995 začeli izdajati revijo Dita, ki jo ureja, je tudi avtorica več knjig. Diplomirala je iz mednarodnih odnosov, kar ji ...