Države po Evropi zaostrujejo zakonodajo v zvezi s cepljenjem otrok
Svet | 29.05.2017, 15:36
Pomanjkanje javnega zaupanja v cepiva je postalo pomembna zdravstvena težava v Evropi. Ker se je zaradi strahov pred stranskimi učinki zmanjšalo število opravljenih cepitev, naj bi prišlo do porasta bolezni, kot so ošpice, vodene koze in mumps. V nekaterih državah zato zaostrujejo zakonodajo.
Po podatkih Evropskega centra za preprečevanje in nadzor bolezni se je v 10 državah stare celine število okužb z ošpicami, ki lahko povzročijo tudi slepoto in vnetje možganskega tkiva, v prvih dveh mesecih tega leta v primerjavi z letom prej podvojilo.
V Italiji so letos zabeležili že skoraj 2.400 primerov ošpic, kar je šestkrat več kot v enakem obdobju lani in kar desetkrat več kot v vsem predlanskem letu. Zato so pri zahodnih sosedih Slovenije uvedli obvezno cepljenje otrok proti 12 boleznim, poleg ošpic so to še: otroška paraliza, davica, tetanus, hemofilus influenca tipa B, hepatitis B, meningitis B in C, rdečke, mumps, oslovski kašelj in norice. Šestletniki brez cepljenja po programu se tako ne bodo mogli vpisati v osnovno šolo. Načrt bodo v državi uvedli postopno.
V Nemčiji pa naj bi ta teden sprejeli zakon, po katerem bodo morali vrtci prijaviti starše, ki ne bodo predložili dokazil o posvetu z zdravnikom v zvezi s cepljenjem svojega otroka. Starši, ki bodo zavrnili posvet z zdravnikom, bodo po njem kaznovani s plačilom do 2.500 evrov. Kot je ob tem povedal nemški zdravstveni minister Hermann Groehe, nihče ne more biti brezbrižen ob dejstvu, da ljudje še vedno umirajo zaradi ošpic. Prav tako v Nemčiji je bil nedavno sprejet zakon, po katerem je otrok ob očetovem strinjanju cepljen, tudi če se mati s tem ne strinja, saj naj bi bilo cepljenje v otrokovem interesu.