Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tone GorjupTone Gorjup
Požar v Kemisu (foto: Robert Božič)
Požar v Kemisu

Vrhničani zahtevajo selitev Kemisa

Slovenija | 31.05.2017, 15:19 Marta Jerebič

Vrhniški občinski svetniki so na izredni seji o posledicah požara v Kemisu, ki se je zavlekla pozno v noč, sprejeli devet sklepov. Med njimi je zahteva po selitvi Kemisa na drugo lokacijo izven občine Vrhnika. Zahtevali so tudi ustanovitev komisije za nadzor sanacije posledic, v kateri bosta tudi dva predstavnika lokalne skupnosti. Seja sicer ni prinesla dodatnih informacij ustreznih državnih ustanov, čeprav so svetniki tako kot prizadeti občani to pričakovali. V zadevi Kemis tako še naprej ostaja več vprašanj kot odgovorov.

Na dnevnem redu izredne občinske seje je bila le ena točka: Posledice ekološke nesreče nastale zaradi požara v Kemisu. Kemik in akademik Branko Stanovnik, ki se je seje udeležil kot občan, je ocenil, da je zaradi požara oziroma katastrofe v Kemisu ušlo v zrak najmanj 2500 ton nevarnih snovi in da je večino snovi veter odpihnil stran od vrhniške občine proti jugozahodu države. Ob tem je Branko Stanovnik še dejal, da je katastrofa »pokazala na vso zmešnjavo v naši državi od vrha navzdol. Na neokoordinacijo ministrstev, slabo organiziranost njihovih služb«.

Čeprav so bili prisotni tudi predstavniki Agencije za okolje, Nacionalnega inštituta za javno zdravje ter uprava za varno hrano - ministrsvo za okolje ni poslalo nikogar – Vrhničani pričakovanih odgovorov niso dobili. Svetnik Daniel Cukjati je o njihovih nastopih na seji povedal: »Med izjavami se je pokazalo, da so bili nepripravljeni in da nekako priznajo, da jih je prvi val po nesreči presenetil in da niso reagirali ustrezno

Slabo voljo med svetniki je izzval direktor Kemisa Emil Nanut z izjavo, da bo del posledic požara po najboljših močeh saniralo podjetje, "del pa jih bo mati narava". Po njegovih besedah še vedno ni znan vzrok požara, z odgovorom pa bodo postregli kriminalisti. Svetniki so po razpravi enotno podprli zahtevo, da se mora Kemis preseliti na drugo lokacijo izven občine.

O drugih sklepih je Daniel Cukjati dejal: »Predvsem to, da se gre v sanacijo škode, najprej v skrbi za zdravje najbolj vpletenih, torej gasilcev in ostalega osebja, da se poskrbi za sanacijo in pomoč pridelovalcem hrane, občanom in tako naprej.«

Poleg tega so ministrstvo za okolje pozvali, naj nemudoma oblikuje strokovno komisijo za nadzor sanacije okoljskih posledic požara, v kateri bosta poleg predstavnikov ministrstva in pristojnih državnih institucij tudi predstavnika občinskega sveta in Civilne iniciative Sinja Gorica. Od družbe Gorenje kot lastnice Kemisa pa pričakujejo kritje stroškov sanacije in poplačilo povzročene škode. V Sinji Gorici medtem opozarjajo, da sta v neposredni bližini kraja še dve ekološki bombi: tovarna gnojil Unichem in zbiralnica odpadkov Rosa. Želijo, da bi se znebili vsaj ene, seveda poleg Kemisa.

Kaj pa krma?

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije pa opozarja, da negativne posledice požara v tovarni Kemis na Vrhniki čutijo tudi lastniki kmetijskih zemljišč. Ker je krma prve košnje proglašena za kontaminirano in jo bo treba odstraniti kot nevaren odpadek, nastaja kmetom gospodarska škoda.

V ponedeljek je 133 kmetij s strani Uprave za varno hrano in varstvo rastlin prejelo obvestilo, da ne smejo pasti živali, krmo, ki jo ta čas spravljajo s travinja, pa morajo skladiščiti ločeno.

Glede na dejstvo, da je krma opredeljena kot nevaren odpadek in jo bo treba uničiti, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije zahteva, da se bo prizadetim kmetijam povrnila nastala škoda. KGZS pričakuje, da pristojne službe takoj dajo natančna navodila, kako naj kmetje postopajo s kontaminirano krmo in da se predstavi načrt, kdo bo to krmo prevzel in uničil. Prav tako se mora kmetom povrniti stroške spravila kontaminirane krme in oceniti škoda zaradi prepovedi paše.

Oškodovane kmetije se mora do jeseni oskrbeti z neoporečno krmo. Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije še opozarja, da bodo imele posredno večletno škodo tudi kmetije, ki so izven tega kroga, še posebej pridelovalci zelenjave in ekološki kmetje. Negativni prizvok bližine Kemis-a bo verjetno povzročil manjše povpraševanje, zato pa tudi manjšo prodajo in prihodke.

KGZS s svojimi strokovnimi službami glede na razpoložljive informacije že nudi strokovno pomoč in bo tudi v prihodnje storila vse, da bodo oškodovani lastniki kmetijskih zemljišč dobili primerno odškodnino.

Slovenija, Kmetijstvo
Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc) Svojci žrtev z njihovimi fotografijami (photo: Rok Mihevc)

Vigilija pred dnevom, ki ga trenutna oblast ne dovoli

Na Trgu republike v Ljubljani je sinoči slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja Ker smo ljudje. »V resnici je tako, da ni druge možnosti, kot priznati resnico.« Te besede pokojnega ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News) Slovesna umestitev papeža Leona XIV. (photo: Vatican News)

Slovesni začetek pontifikata Leona XIV. #video

Vabimo k spremljanju slovesnega obreda, s katerim se začenja pontifikat papeža Leona XIV. Obred poudarja vez z apostolom Petrom in njegovim mučeništvom, ki je spodbudilo nastajajočo rimsko ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...