Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Svetovalnica: Pri denarnih odločitvah si vzemite dovolj časa za razmislek

Svetovalnica | 23.03.2017, 11:49 Rok Mihevc

Denar je pomembna stvar, ob kateri moramo premišljeno razmišljati in se pri odločitvah ne smemo »zaletavati«. Na vprašanja poslušalk in poslušalcev o upravljanju z denarjem, sta odgovarjala strokovnjaka na tem področju, Ana in Mitja Vezovišek.

Kam odlagati del prihodkov za namene dolgoročnih in kratkoročnih ciljev?

Osnovno pravilo je, da 10 odstotkov namenimo kratkoročnim ciljem, 10 pa dolgoročnim. »A to je lažje reči, kot narediti. Strokovno bi lahko rekli, da imamo več produktov, ki jih lahko sestavimo za kratkoročne cilje, torej recimo do enega leta. Na primer za dopust, menjavo avtomobila, registracijo, zavarovanje in podobno.«

Ta denar ne smemo dati v nobeno naložbo, depozit, vzajemni sklad, temveč denar hranimo na varčevalnem računu na banki. To ni transakcijski račun, kamor prejemamo plačo. »Tu sicer ne dobite nobenih obresti, če pa so, so zelo nizke.« Tudi vsak varčevalni račun ni nujno dober. Ključno je, da je brezplačen, bolj pomembno pa je to, da so to sredstva »avista«. »To pomeni, da so dosegljiva kadarkoli, a tudi tukaj so določeni pogoji, npr. da mora določen znesek »odležati« 15 ali 30 dni. Ni vse tako enostavno.«

Pri sredstvih za kratkoročne cilje ni bistvo to, da bomo ustvarili donos, ampak, da jih bomo obdržali in jih imamo vedno na dosegu roke. »Mi rečemo temu dolgočasen produkt, alternativa pa bi bila denarni vzajemni sklad, to je sklad, ki nalaga v kratkoročne vrednostne papirje, v depozite in vrednost tega sklada ne spreminjajo.«

Kako pri sp-ju ločiti osebne in poslovne finance?

Samostojnih podjetnikov je danes precej in gre za novodobno obliko zaposlitve. Vse pa je odvisno od načrtovanja. »Moramo vedeti, koliko potrebujemo za vsak mesec. Prihodki, ki jih ustvarimo so ponavadi vsak mesec različni in ključno je, da vemo, koliko konstantnih stroškov imamo v podjetju in koliko potrebujemo za svoje življenje. Če vemo, da je to 1000 evrov, ne bomo nakazali nič več kot 1000 evrov. Na poslovnem računi si moramo delati večjo rezervo, ki nam pride prav, če na primer zbolimo. Poznam veliko ljudi, ki ves denar nakažejo na fizično osebo, potem pa vse zapravijo in to res ni dobro.«

Naložba v zlato

Zlato običajno sodi v alternativne naložbene razrede, ki pa nam niso tako dobro poznani. »Imamo napačno prepričanje, da je zlato neka varna naložba. To je bilo morda 10-20 let nazaj, danes pa temu ni več tako.« Zlato je vrh dosegel leta 2011, ko je bil vreden 1950 dolarjev za unčo, danes je vredno približno 1200 dolarjev. »To pomeni, da je vrednost v petih letih padla za 40 odstotkov. Ne gre več za tako vrsto naložbe, kot si jo mnogi predstavljajo. Sodi v naložbeni portfel.« Pomembno je kje kupiti zlato in na kakšen način - fizično ali preko papirja, torej ETFS skladov.

O ostalih odgovorih na vprašanja poslušalk in poslušalcev pa v oddaji.

Svetovalnica
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Eva Golob (photo: ZSPM) Eva Golob (photo: ZSPM)

Eva Golob: Ponosni na podeželske korenine

»Vsako leto pripravimo zelo pester program skozi celo leto in številni naši dogodki so tradicionalni. Eden takih je državni kviz Mladi in kmetijstvo, ki bo (danes) v Velikih Laščah potekal že ...