Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Gostje v oddaji Utrip Cerkve (foto: Rok Mihevc)
Gostje v oddaji Utrip Cerkve

Obogatitev slovenskega šolskega prostora

Cerkev na Slovenskem | 22.03.2017, 12:26 Matjaž Merljak

Letošnji teden družine na Radiu Ognjišče poteka tudi teden katoliških šol. Letos je v ospredju Osnovna šola Alojzija Šuštarja, danes bo v Zavodu svetega Stanislava dobrodelni koncert za otroke in dijake iz socialno šibkejših družin. V oddaji Utrip Cerkve smo se pogovarjali o vlogi, pomenu in poslanstvu katoliških šol v Cerkvi in družbi v Sloveniji.

V oddaji so sodelovali direktor Zavoda sv. Stanislava Roman Globokar, ravnatelj Škofijske gimnazije Vipava Vladimir Anžel, ravnatelj Gimnazije Želimlje Peter Polc in ravnateljica Dijaškega doma Anton Martin Slomšek Maribor Lidija Hamler.

Uvodoma so povedali, kako katoliške šole pomagajo, prispevajo h krščanskemu življenju dijakov in otrok in kako je utrip šole povezan z aktualnostmi v Cerkvi. Slišali smo tudi, kako na posameznih šolah zaznamujejo postni čas ter se bodo pripravljali na velikonočne praznike.

Vzgojna načela na katoliških šolah

Vladimir Anžel je dejal, da so v osnovi dolžni mladim dati dobro izobrazbo, a temu želijo dodati še, da je duhovna dimenzija človeka nekaj normalnega, sestavina celotne zrele osebnosti. Tu vzgojna načela temeljijo na katoliških, ki pa so občečloveške vrednote. Delavnost, poštenost, odgovornost, pravičnost, empatija do šibkejših, skupnost so vrednote, ki jih mladih posredujejo tudi v Zavodu sv. Stanislava. Po besedah Romana Globokarja jih želijo pripraviti na svet, ki prihaja, a svet niti še ni znan. V Mariboru so se pri pripravi vzgojnih načel naslonili na Antona Martina Slomška, ki se je zavzemal za celostno oblikovanje človeka. Pri njih je prisoten tudi vidik medgeneracijskega sožitja in sodelovanja, povezanosti z lokalnim okoljem ter želja po socialnem in čustvenem učenju, je naglasila Lidija Hamler. V Želimljem sledijo don Boskovemu načelu vzgajati poštene državljane in dobre kristjane. Peter Polc je dejal, da je pri njih izpostavljen vidik majhnosti, družinskosti, kjer lažje vzgajaš in oblikuješ mlade.

Dotaknili smo se tudi prispevka katoliškega šolstva za celoten slovenski šolski sistem. Sogovorniki so podčrtali obogatitev tega prostora, uvajanje novosti, ki jih druge šole za njimi ponavljajo, ustvarjanje šolske mreže, odprt prostor inovativne pedagogike, dobro vzgojno področje ... Izpostavili so tudi, da država s katoliškimi šolami veliko prihrani, saj izobraževanj dijakov na katoliških šolah stane manj kot na javnih šolah.

Gostje v oddaji Utrip Cerkve
Gostje v oddaji Utrip Cerkve: Vladimir Anžel, Roman Globokar, Lidija Hamler in Peter Polc, vmes voditelj Matjaž Merljak © Rok Mihevc

Katoliške šole imajo velik prispevek na športnem in kulturnem področju v Sloveniji. Del tega bomo slišali tudi na današnjem koncertu v Zavodu svetega Stanislava, ki ga bomo predvajali v Petkovem večeru ob 20. uri. Takrat boste lahko daroval v sklad, iz katerega podpirajo otroke in dijake iz socialno šibkejših družin, telefonska številka bo: 01/58-22-225

Cerkev na Slovenskem, Sociala, Oddaje
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...