Robert BožičRobert Božič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Svetovalnica: Pri obnovah starejših stavb naj sodelujejo strokovnjaki

Hrana in okolje | 20.03.2017, 10:31 Rok Mihevc

Tokratno Svetovalnico smo posvetili obnovi starejših stavb. Na vprašanja ali ima to sploh smisel in kako pomembno je ohranjanje kulturne dediščine, je v oddaji odgovarjala arhitekta dr. Živa Deu.

Stara hiša je vsaka hiša, ki je potrebna popravila ali prenove v smislu izboljšanja kulture bivanja v njej. »Letnica same gradnje ni važna, lahko je hiša star 30 ali 150, jasno pa je, da se s starostjo rednost hiše povečuje. Naši predniki so namreč zelo spretno prenašali znanja in izkušnje iz roda v rod. Te stare hiše, ki so bile postavljene do industrijske revolucije, so sad stoletnih izkušenj.« Te hiše do dobro zamišljene, so trdne in postavljene iz avtohtonih domačih gradiv, ki danes vemo, da so zdrava in racionalna, saj takrat energije ni bilo na pretek, tako kot danes.

Stare hiše so z več vidikov kakovostne in so tudi izraz naše umetniške dejavnosti, delčka kulture, ki smo jo kot narod postavili. »Lahko rečemo, da so današnje gradnje prehitre in premalo domišljene. Nihče se ne ozira več na vremenske razmere, na odpiranje odprtin na pravo smer, umestitev v samo razgibanost zemljišča. Včasih so se hiše prilagajale obliki zemljišča, danes se oblika zemljišča prilagaja hiši.«

Zapuščenost hiše je velik problem in za varovanje naše stavbne kulture je najboljše to, da v njej neprestano živimo in jo negujemo ter vzdržujemo, tako kot vsako stvar. »Problem pri več stanovanjskih hišah je ta, da vsak po svoje obnavlja svoje stanovanje in s tem se vrednost arhitekture izgubi.« Hiše starejše od 50 let imajo debele stene, majhne okenske odprtine in s tem so zelo malo izgubljali energijo. »Pri takih hišah ni potrebno dodajati nobene izolacije. Danes je ravno nasprotno, stene so tanke, velike odprtine, izgublja se veliko energije, poleti pa se hiše tudi pregrevajo.«

Zelo pomembno je načrtovanje obnove, ki pa ne gre čez noč. Kako prenoviti, je odvisno od poškodb stave. »Svetujem, da se povabi strokovnjake, arhitekta in statika, da pregledata stavbo, ocenita in svetujeta, kako poškodbe odstraniti. S tem bomo hišo najbolj racionalno posodobili in prilagodili našim potrebam. Vse se da, ampak potrebno je znanje. Pri Slovencih je največja napaka samo zagledanost vase in to samo graditeljstvo, ker mislijo, da vse sami znajo.«

Hrana in okolje, Svetovalnica
Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir) Pogovorni večer z nadškofom Alojzijem Cviklom je vodil Blaž Lesnik. (photo: Jon Kanjir)

Gospod je pedagog, pusti nam, da ga sami iščemo

Drugi dan radijskega misijona smo bili posebej povezani z mariborsko nadškofijo. Na pogovornem večeru v Slomškovi dvorani v drugem največjem slovenskem mestu so tako verniki vprašanja postavljali ...

Kralj Karel III. in kraljica Camilla pri papežu (photo: Vatican Media) Kralj Karel III. in kraljica Camilla pri papežu (photo: Vatican Media)

Papež sprejel britanski kraljevi par

Papež Frančišek je včeraj popoldne v Domu sv. Marte v Vatikanu sprejel britanskega kralja Karla III. in kraljico Camillo. Paru je čestital ob 20. obletnici poroke, s kraljem pa sta si izmenjala ...