Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
JRS, logo (foto: jrs.rkc.si)
JRS, logo

15 let Jezuitskega združenja za begunce SLO

Cerkev na Slovenskem | 19.03.2017, 09:35 Matjaž Merljak

Na današnji praznik svetega Jožefa leta 2002 je v Sloveniji začelo delovati Jezuitsko združenje za begunce JRS v Sloveniji. Ob obletnici je za mesečno oddajo Gradimo odprto družbo, ki jo JRS pripravlja, spregovoril jezuitski provincial p. Ivan Bresciani. Naglasil je velik pomen združenja pri skrbi za pereči problem beguncev v Evropi.

Predstojnik Družbe Jezusove v Sloveniji je dejal, da so občutki ob obletnici dobri, »ker se zavedam, da je skrb in delo za begunce pereče vprašanje v Evropi in posledično tudi v Sloveniji. Kdor koli se danes ukvarja z begunci in stopa v to zahtevno nalogo, je spoštovanja vreden. JRS se po svojih močeh že 15 let v Slovenji sooča s to odprto rano človeštva.«

JRS skrbi v Sloveniji in tudi drugod po svetu za prosilce za mednarodno zaščito, za nedokumentirane tujce, za begunce - skratka za novodobne uboge, ki so na poti in so med nami. O pomenu skrbi jezuitov in Cerkve za begunce je dejal: »Cerkev je vedno ohranjala stik s tistimi, ki so na robu družbe in se selijo zaradi vojn, ker so izgubili vse, kar so imeli. Če oznanjamo evangelij vstalega Kristusa, je dela za begunce tisto, ki nas dela bolj človeške in podobne Kristusu. Tako Cerkev kot znotraj nje jezuiti se zavedamo, da je pomoč novodobnim ubogim izraz življenja po evangeliju. Čudno in grešno bi bilo, če bi se ne odzvali temu poslanstvu.«

JRS služi in pomaga vsem, ki so na poti. Lansko jesen so o delu JRS govorili tudi na generalni kongregaciji Družbe Jezusove. Veliko jezuitov se prav ob blizu sooča s to svetovno krizo. Vsem tem so namenili dekret spodbude in podpore.

P. Ivan Bresciani DJ
P. Ivan Bresciani DJ © Matjaž Merljak
JRS se srečuje pri svojem delu z ljudmi različnih veroizpovedi. Kaj je potrebno za temeljit in dober medverski dialog? »Vsak človek je oseba, ustvarjena po božji podobi. Človek v stiski potrebuje najprej nekoga, ki ga posluša in mu ponudi to, kar je najosnovnejše – da se lahko preživlja. Razmere so težke in verjamem, da veliko beguncev moli, ker išče rešitve. In tudi tisti, ki delajo z begunci, potrebujejo duhovno pomoč, ker sami ne zmorejo. Vera in molitev pomenita pomemben del v tem dogajanju. Dialog se lahko razvija, če znamo poslušati in začetek vsake duhovnosti je poslušanje drugega.

Vsako leto se udeležujete srečanj, ki ga imate provinciali različnih jezuitskih provinc v Evropi. Gotovo se pogovarjate tudi o poslanstvu JRS v Evropi. Nam lahko posredujete kakšno misel iz vaših pogovorov, lahko tudi kakšno kritiko, da bi bilo to delo še boljše? Kateri so izzivi, ki jih vi vidite za to nevladno organizacijo v Evropi? »Družba Jezusova veliko računa na JRS in je tudi ponosna nanj. Ene province nudijo veliko finančne pomoči za to poslanstvo, druge pa nudijo ljudi. Zdaj je čas, da pokažemo, kako znamo prisluhniti ljudem v stiski in jim ponuditi ustrezno pomoč. Evropa pa se precej išče na tem področju, ker ima skupne politike in to je tisti šibki člen Evrope, ki nas razdvaja. Begunci pa lahko prinesejo Evropi blagoslov, ker nas spominjajo na identiteto, ki je krhka. Spominjajo nas na to, da bi moje tesneje delati in da človek ne živi samo od kruha, ampak tudi od Boga. Upamo, da se bomo odzvali na klic beguncev kot zreli in duhovni ljudje.«

Vsaka obletnica je tudi priložnost, da človek pogleda nazaj z namenom, da bolje prepoznava znamenja časov in razmišlja o prihodnosti, kako naprej. »JRS v Sloveniji in predvsem p. Robinu Schweigerju kot odgovornemu, želim obilo uspešnega dela na tem področju. Ko priznamo, da sami vsega ne zmoremo in da je primerno vključiti tudi Boga v ta neizmeren načrt, smo na pravi poti: da bi še naprej zaupali drug drugemu, si pomagali in s hvaležnostjo blagoslavljali to, kar že delamo.«

P. Ivan Bresciani je bil gost 210. oddaje Gradimo odprto družbo, danes ob 18.30 bo na sporedu 211. oddaja, v njej pa boste slišali izjavo za javnost z naslovom Muslimani in kristjani si združeno prizadevajo za mostove, ne zidove. Izjavo za javnost sta podpisala p.Thomas Smolich direktor mednarodnega Jezuitskega združenja za begunce in tudi Imam Yahya Sergio Pallavicini, ki je predsednik italijanske islamske verske skupnosti. V oddaji boste lahko slišali tudi različne novice z begunsko tematiko iz domovine in tujine. Vabljeni k poslušanju v Mozaiku dneva ob 18.30.

Cerkev na Slovenskem, Sociala, Cerkev po svetu, Oddaje
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...