Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Dobovšek za Radio Ognjišče kritično o korupciji v državi in o prodaji NLB

Slovenija | 15.03.2017, 20:12

Predstavniki uprave NLB in Slovenskega državnega holdinga (SDH) so ta teden začeli prve predstavitve vlagateljem v sklopu prodaje treh četrtin največje slovenske banke po metodi javne prodaje delnic. Obiskali naj bi London, New York in Boston. Vodja nepovezanih poslancev in strokovnjak s področja korupcije Bojan Dobovšek je za "Pogovor o" na Radiu Ognjišče kritično ocenil te obiske, saj po njegovem kot taki nimajo nobene koristi. Komentiral je tudi ostale s korupcijo povezane primere.

Prva dama SDH Lidia Glavina v pogovoru za Delo odhoda na t. i. road-showe ni želela komentirati. Dejala je le, da se SDH ukvarja z vsemi pripravljalnimi aktivnostmi, da lahko začne prodajati NLB. Poslanec Dobovšek je do njenih namer zelo kritičen, saj po njegovem nima niti pravih strokovnih kompetenc. "Imeti moraš deset let izkušenj na vodstvenih pozicijah. Ona ni predložila, kakšna podjetja je vodila, koliko ljudi je bilo v teh podjetjih zaposlenih, kakšna je bila bilanca teh podjetij v času njenega upravljanja, ali je dobra menedžerka ali ne."

V zvezi z NLB je Glavina povedala, da za zdaj še ne gre za uradne postopke. Uradno se bodo začeli, ko bo objavljena namera za javno prodajo delnic. Tej bo sledila objava prospekta z razponom cene za delnico te banke. Poslanec Dobovšek trdi, da gre za zgrešeni koncept prodaje NLB. "Le strateški kupec bo lahko usmerjal delo in bo tudi preveril, kaj se je dogajalo v preteklosti, kakšni so bili ti slabi krediti. Če imamo razpršeno lastništvo, ne bo nihče gledal, kaj je bilo s slabimi krediti in kako povrniti del tega denarja nazaj, da bo banka delovala bolje. Kdo bodo torej kupci v tem primeru? Skladi? Kaj je interes sklada, da čim ceneje kupi in hitro čim dražje proda. Lastnik tako zopet ne bo šel razčiščevat, kaj se v tej banki dogaja in kdo jo vodi, samo da bo čim bolje prodal. Prav tako ne vemo, kdo stoji za skladom. Lahko so v skladu skriti isti kupci, ki so pripeljali do bančne luknje. Vse skupaj je zelo netransparentno, seveda od te vlade nismo mogli pričakovati drugega," je prodajo NLB kritično ocenil Dobovšek, ki je tudi ustanovitelj civilno-družbene pobude Zavoda Dobra država. O ceni je še dodal, da bolj kot se bliža rok za prodajo, težje bomo NLB prodali po nižji ceni.

Spomnimo, da je država samo ob zadnji sanaciji decembra 2013 vložila 1,55 milijarde evrov, zanjo pa naj bi dobili le slabo milijardo.

Vabljeni k poslušanju Pogovora o.

Slovenija, Politika, Oddaje
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...