Svetovalnica: Sodelujte v programu Svit, ki odkriva raka na črevesu in danki
Zdravstvo | 06.03.2017, 10:36 Rok Mihevc
Začel se je teden boja proti raku, zato smo v tokratni Svetovalnici govorili o presejalnem programu Svit. Gre za državni program zgodnjega odkrivanja raka na debelem črevesu in danki. K sodelovanju v oddaji smo povabili Tatjano Kofolj Bric, z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Program SVIT se v Sloveniji izvaja od leta 2009 in zadnjih nekaj let pri izvajanju programa opažajo zelo dobre rezultate. Število novih rakov upada in na letni ravni jih je približno 300 manj, kot jih je bilo pred programom. »Tudi nas je presenetilo, da smo tako dobre rezultate dosegli v tako kratkem času. Uspeh je predpisan tudi kolonoskopiji, s katero že pri posegu odstranjuje pred rakave spremembe. Če v črevesju zrastejo polipi, se že pri posegu odrežejo spremembe in tako je nevarnost, da bo nastal rak, zelo zmanjšana.«
Polipi so maligni ali benigni. Na začetku so vsi benigni, navadni izrastki, ki potem sčasoma postanejo spremenjeni. Nato se celice lahko začnejo nekontrolirano razraščati. »Ta doba je lahko zelo dolga, tudi 10 let in več in v tem obdobju lahko iz nenevarne spremembe nastanejo rakave celice.«
Postopek kolonoskopije
Kolonoskopija je preiskava, pri kateri zdravnik z endoskopom pregleda celotno debelo črevo. Da si lahko zdravnik črevo natančno ogleda in opazi morebitne spremembe je potrebno, da si pacient pred pregledom črevo dobro izprazni in očisti. »Pri tem se uporabljajo odvajala, pacient pa mora piti tudi veliko tekočine. Dobi določena navodila, predvsem o ustrezni prehrani. Postopek ni najbolj enostaven, a kolonoskopisti obvladajo postopek. Pomembno je tudi, da se pacient na poseg psihično pripravi in da je sproščen. V tem primeru je kolonoskopija neboleča in enostavna, pa tudi po njej ni nobenih večjih težav in posledic.
V program Svit je vključenih 600.000 ljudi, vključuje moške in ženske v starosti od 50 do 74 let, in sicer vsaki 2 leti. Sodelovanje je brezplačno, saj stroške programa nosi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. »Veliko je ljudi, ki rečejo, da jim je program rešil življenje. Večina jih namreč ne bi šla na pregled, saj pač niso imeli nobenih težav. Na naša vabila se slabše odzivajo moški, a umrljivost pri njih je večja kot pri ženskah.«