Štefan IskraŠtefan Iskra
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Helena KrižnikHelena Križnik
Sirski begunci (foto: Radio Vatikan)
Sirski begunci

Trump podpisal novo prepoved vstopa tujcem v ZDA, škofe skrbijo posledice

Svet | 07.03.2017, 17:31

Predsednik ZDA Donald Trump je podpisal nov izvršni ukaz o začasni prepovedi vstopa tujcem iz določenih držav in beguncem, veljati bo začel 16. marca. V Beli hiši so prepričani, da bo za razliko od prvega vzdržal sodne preizkušnje. Vseeno je naletel na kritike organizacij za človekove pravice in demokratov. Nad posledicami, ki bi utegnile slediti, so zaskrbljeni tudi tamkajšnji škofje. Nasprotno so republikanci Trumpov nov izvršni ukaz pozdravili.

Po novem velja, da je vstop v ZDA začasno za 90 dni prepovedan državljanom Irana, Sudana, Sirije, Libije, Jemna in Somalije, a le tistim, ki še nimajo veljavnega vizuma. Prav tako prepoved ne velja za imetnike zelenih kart oziroma dovoljenj za delo in bivanje v ZDA. Izvzeti so tudi dvojni državljani. Na meji ne bodo več zapirali babic, dedkov, otrok in invalidov, mejni uradniki se lahko odločijo tudi za izjeme in v ZDA na primer pustijo bolnike, ki potujejo na zdravljenje, ali tiste, ki bi jim z vrnitvijo domov grozila nevarnost. "Izvršni ukaz nam bo omogočil, da izboljšamo sistem preverjanja potnikov, ki prihajajo iz določenih držav," je dodal pravosodni minister Jeff Sessions.

Na seznamu ni več Iraka, neuradno zato, ker so tamkajšnji državljani pomembni v boju proti terorizmu, uradno naj bi vlada v Teheranu privolil v boljše sodelovanje z Washingtonom pri preverjanju državljanov, ki prosijo za vizume v ZDA. "Izvršni ukaz bo utrdil varnost ZDA in zaveznikov," je ob tem zagotovil zunanji minister Rex Tillerson.

Za 120 dni imajo vstop v ZDA prepovedani begunci, a ne tisti, ki so že prestali vse dolgotrajne postopke in dobili zeleno luč pristojnih organov. Državljani Sirije po novem niso posebna kategorija s prepovedjo za nedoločen čas. Nov izvršni ukaz obenem omejuje skupno število beguncev, ki lahko pridejo v ZDA v tem proračunskem letu, na 50.000. Tega proračunskega leta bo konec 30. septembra, pri čemer agencija CNA navaja, da je v njem v ZDA prispelo že 35.000 beguncev, kar pomeni, da bodo vrata lahko kmalu zaprta.

Republikanci menijo, da gre za napredek. A da to ne odraža solidarnosti naroda, so med drugim prepričani ameriški škofje. Kot poroča agencija CNA, ob dejstvu, da številni bežijo pred humanitarnimi krizami po vsem svetu, ocenjujejo, da je Trumpov nov izvršni ukaz napačen. Škof Joe Vasquez, ki je pri Ameriški škofovski konferenci odgovoren za vprašanje migracij, tako poudarja, da zaradi te poteze še naprej ostajajo v nevarnosti številna nedolžna življenja. V Ameriški škofovski konferenci se po njegovih besedah zavedajo pomembnosti zagotavljanja javne varnosti, kot dodaja, bi tudi pozdravili primerne in nujne ukrepe za dosego tega cilja, a prepoved vstopa beguncem, ki morajo tudi sicer skozi zahtevne postopke, tako trdi, ni način. "Še naprej lahko pomagamo najranljivejšim med nami, ne da bi pri tem žrtvovali ameriške vrednote in varnost našega naroda," je jasen škof Vasquez.

Svet, Cerkev po svetu
 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...