Blaž LesnikBlaž Lesnik
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Evropska zastava (foto: ARO)
Evropska zastava

Oživela razprava o Evropski uniji več hitrosti

Svet | 12.02.2017, 07:05

Evropska unija pred skorajšnjo 60. obletnico podpisa Rimskih pogodb pripravlja posebno izjavo, s katero naj bi na marčevskem praznovanju v večnem mestu potrdila voljo po enotnosti in pripravljenost na poglabljanje integracije ob odhodu Velike Britanije. A nekatere ustanovne članice povezave so začele znova opozarjati na potrebo po premisleku o Evropi več hitrosti. V Evropski komisiji so ob tem spomnili, da to omogoča že veljavna zakonodaja.

Nemška kanclerka Angela Merkel je na nedavnem neformalnem srečanju vrha Evropske unije na Malti nakazala, da bi se lahko voditelji povezave v rimski izjavi zavezali k Evropi različnih hitrosti. Podobno v prispevku k pripravam rimske izjave poudarjajo še tri ustanovne članice - Belgija, Nizozemska in Luksemburg. Kot pišejo v svoji viziji o prihodnosti stare celine, lahko različne poti integracije in okrepljenega sodelovanja zagotovijo učinkovite odzive na izzive, ki različno vplivajo na države povezave. Dodajajo še, da bi morala biti ta ureditev vključujoča in pregledna s čim večjo vpletenostjo ostalih članic in ustanov Evropske komisije.

V Bruslju so v odzivu na staro, a znova oživljeno razpravo o Evropi več hitrosti poudarili, da aktualne pogodbe povezave članicam že omogočajo potovanje različnih intenzivnosti in hitrosti. Spomnili so, da sta najbolj očitna primera schengenski prostor brez nadzora na notranjih mejah in območje evra, v katerih sodeluje večja skupina članic, a ne vse. Poleg tega pravni red povezave skupini članic omogoča poglobitev integracije znotraj mehanizma okrepljenega sodelovanja na področju, ki terja soglasje, a tega ni mogoče doseči.

Evropska unija se je za okrepljeno sodelovanje do zdaj odločila v petih primerih: čezmejnih razvezah, enotnem patentu, davku na finančne transakcije, premoženjskih razmerjih med zakonci ali partnerji iz različnih članic povezave ter pri vzpostavljanju evropskega javnega tožilstva. "Hitrost je pomembna, a enako pomembna je smer potovanja. Za Evropsko komisijo je prava smer vzdržna enotnost članic, ki ni v protislovju z načelom, da članice vselej stremijo k še tesnejšemu sodelovanju," je sporočil glavni govorec Evropske komisije Margaritis Schinas. Pojasnil je še, da bo Evropska komisija svoj prispevek k premisleku o prihodnosti povezave opredelila v beli knjigi, ki naj bi jo predstavila po marčevskem vrhu in pred praznovanjem v Rimu.

Slišati je tudi svarila. Voditelj poljske vladajoče stranke Jaroslaw Kaczynski, ki ima v poljski politiki velik vpliv, čeprav ne zaseda vladnega položaja, meni, da bi koraki za oblikovanje Evrope dveh hitrosti vodili v razpad povezave. Kaczynski že dolgo nasprotuje tesnejši evropski integraciji po vzoru nemškega federalističnega modela. Namesto tega se zavzema za reforme, ki bi državam povezave podelile večja pooblastila. Kot je dodal, mora biti Evropska unija v prihodnosti ena, a mora biti tudi drugačna in boljša.

Svet, Evropska Unija
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Navodila za župnije ob smrti svetega očeta

Z veliko žalostjo se Cerkev na Slovenskem pridružuje žalovanju vesoljne Cerkve ob slovesu svetega očeta Frančiška. Da bomo te žalostne, a svete trenutke doživljali kot ena družina Božjih otrok, v ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Umrl je sveti oče.

Zjutraj je umrl papež Frančišek z rojstnim imenom Jorge Mario Bergoglio, so sporočili iz Vatikana. Papež je še včeraj ob praznovanju velike noči pozdravil okoli 35.000 vernikov, ki so se zbrali na ...

Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media) Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media)

Papež: Blagoslovljeno veliko noč!

Današnjo mašo na Trgu sv. Petra v Vatikanu je daroval kardinal Angelo Comastri, ki je prebral tudi papeževo pridigo. Sveti oče je v njej poudaril, da Kristus ni ostal ujetnik smrti. Ne moremo iz ...