Avstrija v zaostrovanje migracijske in integracijske politike
Svet | 07.02.2017, 11:16
Avstrija namerava prevetriti migracijsko in integracijsko politiko. Napovedala je poostren nadzor na meji, uvesti želi hitrejše postopke obravnave obravnave prebežnikov, med načrti vlade na Dunaju so prav tako prepoved nošenja burke in nikaba v javnosti, obvezni tečaji za azilante ter omejitve za tuje delavce, predvsem iz vzhodne Evrope. S svežnjem teh in še nekaterih ostalih ukrepov namerava odgovoriti na naraščajočo popularnost skrajnežev v državi.
V Avstriji je koalicija socialdemokratov in ljudske stranke med svoje glavne naloge uvrstila ustvarjanje in varovanje osebno občutene varnosti. Med drugim se je odločila za prepoved burke in nikaba na javnih mestih, javni uslužbenci, med njimi policisti, sodniki, tožilci in državni uradniki, prav tako ne bodo smeli nositi naglavnih rut in šalov. S tem želijo v severni sosedi Slovenije zagotoviti ideološko in versko nevtralnost pri opravljanju javnih nalog. "Naša vlada je morala najti rešitev," je poudaril avstrijski kancler Christian Kern.
Z odločitvijo za prepoved burke in nikaba v javnosti se Avstrija pridružuje Franciji, Belgiji in Nizozemski, ki že pred že pred časom sprejele podobne ukrepe, o tem razmišljajo še številne ostale države. Uvoz, prodajo in izdelavo burk so nedavno prepovedali celo v muslimanskem Maroku. "Zelo pomembno je, da okrepimo zaščito varnostnih organov. Policija je na tem področju storila ogromno," je še dodal Kern.
Vlada na Dunaju namerava tudi zaostriti pogoje za prosilce za azil, med načrti so tako imenovane nagrade za tiste, ki se bodo odločili vrniti v domovino, in podaljšanje pripora za tiste, ki čakajo na izgon iz države, na 18 mesecev. Omenja integracijski zakon z obveznimi tečaji in delom v splošno korist. Vključiti namerava še omejitve za tuje delavce, predvsem iz vzhodne Evrope, pri dostopu do delovnih mest, s čemer naj bi prednost dobili lokalni delavci.
V avstrijski prestolnici se bodo jutri srečali notranji in obrambni ministri srednjeevropskih in balkanskih držav. Dogovorili naj bi s, da bo balkanska pot za prebežnike še naprej ostala zaprta, oblikovali naj bi tudi ukrepe ob morebitnem novem begunsko-migracijskem valu.