Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež v katedrali v Lundu (foto: Radio Vatikan)
Papež v katedrali v Lundu

Teden molitve za edinost kristjanov: Kristusova ljubezen nas priganja

Slovenija | 15.01.2017, 10:38 Marjana Debevec

Letošnja molitvena osmina za edinost kristjanov, ki jo bomo obhajali od 18. do 25. januarja, ima poseben značaj, saj mineva petsto let od začetka reformacije v Nemčiji. Ta dogodek je močno zaznamoval vso evropsko, svetovno in tudi slovensko zgodovino in kulturo. Letos se prvič obhaja v ekumenskem in molitvenem duhu.

Željo po obhajanju 500 letnice reformacije v ekumenskem duhu je izrazil že papež Benedikt XVI., ki je leta 2011 sprejel povabilo luteranov, da se spominjanju pridružijo tudi katoličani. Tako želi tudi papež Frančišek, ki se je ob lanskem dnevu reformacije udeležil začetka spominskih slovesnosti v Lundu na Švedskem. In kako je ta dan doživel predsednik ekumenskega sveta celjski škof Stanislav Lipovšek?

»Kot Božji dar. Petsto let smo se malo izmikali – eni in drugi ter opravičevali vse mogoče konflikte. Tako da je to zdaj res velik Božji dar, kar smo doživeli; podobno kot je bil tudi koncil.«

Evangeličanski škof Geza Filo pa je poudaril lepoto ozračja v Lundu, ki je izražalo veselje in bratstvo: »Tisto pravo veselja zaradi tega dogodka. No in pravi izraz je Božji dar, s katerim nas je Bog po 500 letih nagradil. Tega se moramo zavedati in podajati to našim vernikom.«

Dogodek v Lundu je bil le eden od sadov dialoga, ki poteka vse od konca drugega vatikanskega koncila. Rezultat skupnega dela obeh cerkva je dokument od Konflikta do skupnosti, ki nakazuje neko skupno pot, je povedal tajnik ekumenskega sveta dr. Bogdan Dolenc. »Torej da smo pustili prepire in polemike za seboj; da spadamo k enemu Kristusovemu telesu. Zavedamo se, da so prepiri iz 16. stoletja pretežno končani; da takratne razlike niso več vzrok za razdeljenost; da so mnoga skupna stališča že dosežena, obstoječe razlike pa so večkrat stvar teoloških pogledov.«

Povejmo še to, da so besedila za tokratno molitveno osmino za edinost kristjanov pripravile krščanske Cerkve in skupnosti v Nemčiji. Izbrale so vodilno misel Sprava – Kristusova ljubezen nas priganja. Z njim želijo izraziti nujnost molitve in dela za edinost.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...