Parlament (foto: Nika Gorenc)
Parlament

Pregled domačih dogodkov od 20. - 27. 1. 2017

Slovenija | 28.01.2017, 15:30 Tanja Dominko

V tem tednu se je sklenila molitvena osmina za edinost kristjanov, januarska seja državnega zbora je prinesla zakon o tujcih, ki je razdelil celo koalicijo, hkrati pa je odleglo županom, saj so z vetom dosegli, da je možnost odpoklica županov padla. Slovensko hrvaški odnosi se še niso uredili, teran še vedno buri duhove, med kristjani pa je vrelo zaradi idej Alenke Bratušek in besed poslanca ZL Mihe Kordiša.

Politika in gospodarstvo

V parlamentu je odmevalo sprejetje novele zakona o tujcih. Državni zbor je v četrtek s 47 glasovi za in 18 proti sprejel novelo zakona o tujcih, ki predvideva, da lahko DZ ob zaostrenih migracijskih razmerah z absolutno večino sproži posebni ukrep omejevanja vstopa tujcev v državo. Novelo, ki so jo spremljali očitki o neustavnosti in neskladju z mednarodnim pravom, je podprl del koalicije in del opozicije, v SMC so ostali neenotni. Med drugim je bil proti njej predsednik DZ iz vrst SMC Milan Brglez. Zadržan je bil tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han.

Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar je dejala, da je sprejetje novele zakona o tujcih potrditev, da so argumenti vlade za sprejem zakona vzdržali. Dopolnilo NSi, po katerem bo za aktivacijo posebnega ukrepa potrebna absolutna večina vseh poslancev, pa je po njenih besedah korak k učinkovitosti. "Zakon je bil napisan v dobri veri, dobil je podporo vlade, koalicije, tudi Sveta za nacionalno varnost," je dejala in ob tem poudarila, da lahko sedaj o zakonu odloči le še ustavno sodišče.

Državni zbor je sicer v sredo sprejel tudi novelo zakona o nadzoru državne meje, ki jasneje določa tehnična sredstva za nadzor meje in predvideva odškodnine za lastnike zemljišč, na katerih je postavljena varovalna ograja.

Teran je tudi ta teden buril duhove v odnosih med Slovenijo in Hrvaško. Evropska komisija je namreč kljub nasprotovanju Slovenije sprožila postopek za sprejetje zakonodaje v obliki delegiranega akta, s katerim želi Hrvaški dodeliti omejeno izjemo pri uporabi imena teran. Slovenija nasprotuje aktu, za katerega komisija načrtuje, da bi začel veljati do 30. 6., v primeru uveljavitve izjeme pa je napovedala, da bo komisijo tožila na evropskem sodišču. Kmetijski minister Dejan Židan je bil oster: "Kako naj se branimo, če pa ne poznamo argumentov, s katerimi se nas napada". Izpostavil je, da s tem ko varujemo teran, varujemo tudi položaj Slovenije v EU. "O nas in naših zaščitah se ne bodo drugi netransparentno pogovarjali pod mizo," je dodal.

Pa ni to edina točka, ob kateri se zatika zadnje čase. Hrvaški zunanji minister Davor Ivo Stier je sicer ponovil, da želi Hrvaška rešiti spor o meji, a svoje odločitve o izstopu iz arbitražnega postopka ne bo spreminjala. Zunanji minister Karl Erjavec pa je za reški Novi list ocenil, da je v primeru hrvaškega nespoštovanja odločitve arbitražnega sodišča o meji med državama mogoče pričakovati napetosti.

Državni zbor v drugo, po vetu državnega sveta, ni izglasoval novele zakona o lokalni samoupravi, ki bi uzakonila odpoklic župana. Za novelo je glasovalo 37 poslancev, proti pa jih je bilo 38. Župani so odpoklicu nasprotovali, nekateri so protest izrazili tudi z navzočnostjo na balkonu dvorane, ko so poslanske skupine predstavljale svoja stališča do zakona. Izid glasovanja so pozdravili v združenju in skupnosti občin Slovenije V obeh organizacijah so takšno odločitev pričakovali in si zanjo tudi dejavno prizadevali.

Poslanska skupina nepovezanih poslancev na čelu z Alenko Bratušek ni uspela s predlogom, da bi se Katoliška cerkev odpovedala odškodnini za neuporabo gozdov v času denacionalizacijskih postopkov. Predlog je zavrnil že odbor za pravosodje, pa tudi večina poslanskih skupin, saj menijo, da je treba spoštovati pravni red. Cerkev je bila na tapeti tudi ob obravnavi predloga spremembe zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Slednjega je predstavila Metka Zevnik, ki je poslance pozvala, naj zakon sprejmejo. Miha Kordiš, ZL, je postregel z nekaj krepkimi: "Lažni preroki in cerkveni podaljški napadajo enakopravnost vseh družin, pravico do splava in emancipacijo žensk, ampak ti mračnjaki lahko uspevajo samo, ker je kapitalizem razgradil naše medsebojne vezi, nas pahnil v osamo in porinil vsakega k sebi, zato jih ne bodo ustavili liberalno vihanje nosu, zgražanje in pridige. Ustavila jih bo samo naša solidarnost. S Princi se ne pogaja, Princem se ne popušča niti za milimeter. Gibanje za zlorabo otrok ni dobronamerna organizacija, ki bi si prizadevala za koristi otrok." Ko je tudi v nadaljevanju zlil še več gneva na račun cerkve in gibanja, ga je le ustavil predsednik državnega zbora Milan Brglez, ki je njegove besede označil za žaljivo pretiravanje.

Zdravniški sindikat Fides je zamrznitev stavke podaljšal za dodaten mesec, torej do začetka marca. S tem vladi dajejo možnost celovite rešitve stavkovnih zahtev.

Zaradi prelomljenih obljub pa so nezadovoljstvo že pokazali družinski zdravniki, ki so 12. januarja začeli pogosteje pisati napotnice za specialiste. Menijo, da bo s tem manjše tveganje za nastanek napak pri delu, ki so možne zaradi čezmernih obremenitev. Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc sindikalne pozive, ki vodijo v dodatne napotitve, ocenjuje kot etično sporne, saj bi v bolnišnicah zaradi večjega priliva pri bolnikih lahko spregledali resno stanje. V torek je na ministrstvu prišlo do sestanka, a napredka niso dosegli. Predsednik sindikata Praktikum Igor Muževič. "Naša zahteva je, da bi bilo osnovno zdravstvo bolj solidarno in dostopnejše, kot v državah zahodne in severne Evrope, a ni videti, da bi bila sedanja koalicija in ministrsvo pripravljena prisluhniti našim priporočilom. Razlikujemo se v temeljnih konceptih glede tega, kakšne so omejitve za zdravnika oz. pod kakšnimi pogoji lahko opravlja svoje delo.«

Sicer so imeli ta teden zdravniki veliko dela zaradi povečanega števila respiratornih obolenj. Zaradi velikega števila obolelih z okužbami dihal in gripo, je Univerzitetni klinični center Ljubljana vzpostavil začasno zasilno ambulanto. Po besedah strokovnega direktorja interne klinike Zlatka Frasa je stanje resno že nekaj tednov, v zadnjem času pa se je še stopnjevalo in v zadnjih dveh dneh doseglo najslabšo raven doslej. Vodja službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih okužb Tatjana Mrvič je razmere opisala kot precej alarmantne. V ljubljanskem UKC so namreč v samo zadnjih dveh dneh potrdili toliko primerov gripe kot v polovici prejšnjega tedna, skupno pa so od novega leta naprej obravnavali 570 dokazanih primerov gripe. V prihodnjih dveh tednih je po njenih besedah pričakovati povečano število obolelih otrok.

Cerkev v Sloveniji

V sredo, na praznik spreobrnitve apostola Pavla, smo sklenili molitveno osmino za edinost kristjanov. Slovesnosti so bile v celjski in ljubljanski stolnici ter v mariborski župnijski cerkvi Marije Matere usmiljenja. Molitev in srečanje predstavnikov krščanskih Cerkva, ki delujejo v Slovenski Istri, pa je bilo tudi v koprski stolnici, kjer je zbrane nagovoril koprski škof Jurij Bizjak.

Predsednik Slovenske škofovske konference novomeški škof Andrej Glavan, ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore in mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl so se v četrtek srečali s predsednikom Državnega zbora Milanom Brglezom. Slednji je škofe seznanil z namenom svojega bližnjega obiska Svetega sedeža v začetku februarja, spregovorili pa so tudi o nekaterih odprtih vprašanjih med državo in Katoliško cerkvijo. Škofje so v pogovoru izpostavili pomen sprave in pokopa vseh žrtev medvojnega in povojnega nasilja, naraščanje vlomov in drugih oblik kaznivih dejanj zoper varnost duhovnikov ter potrebo, da se uveljavi odločba Ustavnega sodišča o financiranju izvajanja javno veljavnih programov zasebnih osnovnih šol.

V ljubljanski stolni cerkvi je bila prejšnji petek spominska slovesnost ob 65. obletnici zažiga škofa Antona Vovka. Ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar je pri maši poudaril, da ob tem vsa Cerkev čuti in izraža tri stvari: hvaležnost, ponos in priprošnjo. „Najprej hvaležnost Bogu za vero nadškofa Vovka, za njegovo pričevanje, trdnost, zgled zaupanja in ljubezni. Potem misli veselja in ponosa nad takšnim pastirjem, ki ga je gospod podaril naši zgodovini, ki je bil opora in znamenje tedanjim vernikom in je tudi veliko znamenje za današnje razmere. Izkoristimo to priložnost in se mu priporočamo ter ga prosimo v naših potrebah, medtem ko teče zanj proces beatifikacije.“

V postopku za beatifikacijo je tudi božji služabnik Anton Strle. Nadškof Stanislav Zore je v soboto v ljubljanski stolnici daroval sveto mašo ob prvi seji v tem postopku. Postulator p. Andrej Pirš: »Bistvo današnje seje je, da se predložijo vsi doslej zbrani dokumenti in opravijo prisege tistih, ki do sedaj tega še niso storili.«

V Trebnjem pa so minulo soboto pripravili spominski dan ob obletnici smrti častitljivega božjega služabnika Friderika Baraga. Maši, ki jo je daroval novomeški škof Andrej Glavan, je sledil oratorij Friderika Ireneja Baraga, ki ga je izvajal zbor Consortium musicum iz Ljubljane.

Družba in kultura

Ob godu sv. Frančiška Saleškega, zavetnika novinarjev, je ljubljanski nadškof Stanislav Zore pripravil tradicionalni sprejem za katoliške novinarje. Zbrane je med sveto mašo nagovoril predsednik komisije za medije murskosoboški škof Peter Štumpf. »Čeprav velja vsesplošno prepričanje, da je nežnost v medijih najbolj nemogoča in nesmiselna reč, katoliški novinarji dokazujete ravno nasprotno: Ko o dogodkih poročate z nežnostjo, odstranjujete pregrade, ki jih postavlja razočaranje, zbližujete ljudi in jim omogočate izkušnjo Božje in človeške nežnosti.«

Nadškof Stanislav Zore pa je katoliške novinarje povabil, naj vse njihovo delo služi oznanjevanju evangelija. »Bolj ko so časi zahtevni, bolj moramo biti mi evangeljski, da moremo prekvašati z Bogom ta svet in družbo v njem.« Sledilo je strokovno predavanje p. dr. Petra Rožiča z naslovom »Dinamika dvoma in dialoga: Dileme katoliških medijev ob Apostolski spodbudi Radost ljubezni«.

Programski svet RTVS v ponedeljek ni izvolil novega generalnega direktorja, saj nobeden od treh kandidatov ni zbral zadostne podpore. Svet je izbiral med zdajšnjim v. d. generalnega direktorja Markom Fillijem, nekdanjim vodjem produkcije Televizije Slovenija Igorjem Rozmanom in nekdanjim kulturnim ministrom Urošem Grilcem. Čeprav bi glasovanje lahko ponovili čez 14 dni, so se odločili za vnovičen razpis.

Ana Roš iz Hiše Franko je postala najboljša kuharska mojstrica sveta. Ob podelitvi naziva "World's Best Female chef" so pri World's 50 Best Restaurants na spletu zapisali, da je Roševa naključna kuharska mojstrica, ki je slovensko kuharsko umetnost postavila na zemljevid sveta.

Slovenka leta 2016 po izboru bralk in bralcev revije Jana je Andreja Sterle Podobnik, menedžerka, v prostem času pa ultramaratonka, ki je osvojila šestdnevni etapni tek v nepalski Himalaji. Naziv so podelili že 28., prireditve pa se je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor.

Šport

Slovenski rokometaši so v četrtfinalu svetovnega prvenstva v Franciji v torek premagali reprezentanco Katarja z 32:30 (18:15) in se drugič v zgodovini slovenskega rokometa uvrstili v polfinale. V polfinalu so nato 26. 1. izgubili proti Franciji s 25:31 (12:15). Vid Kavtičnik je dejal, da bodo skušali na sobotni tekmi zmagati in osvojiti bronasto kolajno.

Na drugi ekipni tekmi smučarjev skakalcev za svetovni pokal v tej sezoni v Zakopanah so v soboto zmagali Nemci pred Poljaki in Slovenci, ki so vodili po prvi seriji.

Zadovoljstvo v postavi Jurij Tepeš, Peter Prevc, Jernej Damjan in Domen Prevc je bilo kljub temu veliko, saj je daljavo dneva osvojil Peter Prevc.

Smučarski skakalec Peter Prevc je v izboru za športnika leta 2016 Ameriške športne akademije osvojil tretje mesto. Pred njim sta se uvrstila le ameriški plavalec Michael Phelps in jamajški sprinter Usain Bolt.

 

 

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.