Slovenska hrana
Hrana nas spremlja vsak dan
Slovenija | 30.11.2016, 20:00 Nataša Ličen
V naši državi imamo vsak tretji petek v novembru Dan slovenske hrane, praznik doma pridelane hrane. Glavni cilj oziroma namen razglasitve takšnega dne je podpora slovenskim pridelovalcem in predelovalcem hrane ter spodbujanje zavedanja in pomena domače samooskrbe, ohranjanje čistega, zdravega okolja, ohranjanje podeželja, seznanjanje mladih s postopki pridelave in predelave hrane in spodbujanje zanimanja za dejavnosti na kmetijskem področju. S hrano je povezana tudi kultura, navade ljudi, poklici, gospodarstvo, podoba krajine in še mnoga ostala področja. Dan slovenske hrane zato ne moremo in ne smemo povezovati samo s področjem prehrane. O hrani smo govorili z mladimi, ki jim lahko prisluhnete v Dijaški oddaji.
Anka Peljhan, organizatorica projekta »Kuhna pa to«: »Program je zasnovan z namenom izobraževanja otrok in mladih, da bodo izobrazili svoje starše, v času, ko vsi drvimo drug mimo drugega in skoraj mimo nas samih. Obujamo in ponujamo tradicionalne recepte, preproste postopke priprave jedi z namenom narediti drugače in za oči izjemno atraktivno.«
Nina in Primož iz Osnovne šole Ivana Skvarča, Zagorje ob Savi: »Zelo je pomembno, da se o zdravi hrani pogovarjamo tudi v šolah. Čeprav se v naši šoli prehranjujemo zdravo, je treba poskrbeti za še več lokalne hrane na krožnikih otrok in mladih. Veliko ljudi ima v našem okolju svoje vrtove, kar je dobro. Vpliv medijev je za področje razširjanja zdrave hrane zelo pomemben. Med najstniki je vabljivost hitro pripravljene hrane še vedno precej velika, mlade moramo prepričati, da umetna sladila ne dajejo pravega okusa. Domača hrana brez dodatkov je zdrava, kakovostna in najbolj okusna. Posebej dekleta se veliko obremenjujejo s težo, pomembno je, da se dobro počutijo in so zdrava.«
Neža in Ema: »O zdravi prehrani se v šoli pogovarjamo v šestem razredu, v sklopu Gospodinjstva. Po najinem mnenju je to premalo in otroci ne morejo biti dovolj osveščeni o pomenu zdrave in kakovostne hrane. Na vpliv prehranjevanja imajo vpliv mediji, družba, restavracije, ves svet. Mladi moramo paziti na hrano, ker še rastemo. Ni samo teža, pomembno je, da jemo dovolj in dobro. S hrano dobimo moč, posebej zajtrk je pomemben, da nam čez dan ne zmanjka moči in volje. Nekateri mislijo, da je zdrava prehrana samo sadje in zelenjava, potrebujemo vse, občasno tudi sladkorje, vendar v majhnih količinah.«
Nada Brezovar, mentorica in učiteljica: »Dan slovenske hrane je zelo pomemben, postati mora del našega vsakdana, odmevati mora vsako minuto življenja. V naši šoli se že najmanj devet let intenzivno prizadevamo za to, in enkrat mesečno ustvarjamo zgodbo, ki je edinstvena v Sloveniji. Oživljamo posameznike, ki so del našega okolja, kmete, obrtnike, ki proizvajajo kakovostno hrano, povabimo jih v šolo, da dobijo stik z njimi vsi učenci naše šole in ne samo posamezni razred.«
Iz Krmelja so za Dijaško oddajo o hrani spregovorila dekleta Nina, Lavra, Anja in Jessika: »Treba je jesti zdravo, ekološko in naravno pridelano. Domača hrana je tudi boljšega okusa. Me večinoma jemo takšno hrano, ker je najboljša in prisegamo nanjo.«