Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Žrtev trgovine z ljudmi (foto: Radio Vatikan)
Žrtev trgovine z ljudmi

Nedelja Karitas: Pomoč žrtvam izkoriščanja

Cerkev na Slovenskem | 27.11.2016, 07:44 Petra Stopar

Z današnjo nedeljo se tako v Cerkvi na Slovenskem kot v našem radijskem programu končuje Teden Karitas, v katerem smo predvajali prispevke s pričevanji uporabnikov in strokovnih sodelavcev v programih Karitas. V današnjem prispevku ste lahko slišali pričevanje strokovne vodje programa za pomoč žrtvam trgovine z ljudmi Magdalene Strmšek Buh.

Po navedbah Karitas se ne smemo slepiti, da v Sloveniji trgovine z ljudmi ni. Samo lani so pristojni pri nas našli 47 žrtev, od leta 2010 pa več kot 160. Po podatkih notranjega ministrstva je bilo v zadnjih šestih letih največ žrtev v krempljih spolnega izkoriščanja, od tega več kot 90 odstotkov žensk, med njimi so bili tudi štirje otroci. Največ žrtev prihaja iz Romunije in Ukrajine, nato iz Srbije, Dominikanske republike in Slovenije. Država je obsodila 31 storilcev. Poleg prisilne prostitucije je veliko prisiljenega beračenja, pa tudi, v zadnjem času, delovnega izkoriščanja.

»Sploh si ne moreš predstavljati, da so v Sloveniji dejansko žrtve trgovine z ljudmi. Lahko rečem, da je človek, ki v to pade, totalno oropan svojega dostojanstva,« pravi Strmšek Buhova, ki opaža, da javnost velikokrat pretirano kaže s prstom samo na žrtve, kakor da so v celoti same krive, ker so bile naivne. »Zelo težko je pojasniti, ker ljudje mislijo, da ne moreš biti tako naiven, da se to njemu ali nam ne more zgoditi, a padeš lahko zelo hitro. Zelo težko pa je sprejeti misel, da si žrtev in da so tvoje zaupanje izkoristili. Tudi postopek, da si žrtev povrne normalno življenje, je zelo dolgotrajen.«

V službi nevladne organizacije, kot je Karitas, navadni delovnik skorajda nima veljave, delo zahteva 24-urno pripravljenost, če je treba, z žrtvijo sedijo tudi na infekcijski kliniki: »Človek te potrebuje in v bistvu smo njemu na razpolago, v kakršnemkoli smislu. Najprej mu nudimo varno zavetje in namestitev, da si žrtev res spočije in razmisli. 24 ur na dan si na razpolago in dobro je, da imamo dobro ekipo prostovoljcev, ki nam pomagajo, da res delamo timsko.«

Trgovina z ljudmi je »zločin proti človeštvu«, pravi papež Frančišek, ki se zahvaljuje vsem, ki žrtvam pomagajo, za zvesto pričevanje o evangeliju usmiljenja. »Vaša dejavnost na tem področju nas spominja na velike in pogosto tihe napore redovnih kongregacij, predvsem ženskih, ki so veliko let skrbele za osebe, ranjene v dostojanstvu in zaznamovane s težkimi situacijami,« še pravi papež.

Cerkev na Slovenskem, Sociala, Oddaje
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...