Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
prof. dr. Jože Ramovš (foto: Izidor Šček)
prof. dr. Jože Ramovš

Prof. dr. Ramovš: Iskati dobro in na tem graditi odziv!

| 23.11.2016, 07:13

Zdravje je eno. Ima pa štiri vidike, saj govorimo o telesnem, duševnem, duhovnem in sožitnem ali socialnem zdravju. Vsi ti štirje vidiki so neločljivo povezani. Skrb za zdravje na katerem koli področju, se vedno pozna na vseh štirih področjih, je v oddaji Za več sožitja poudaril prof. dr. Jože Ramovš, predstojnik Inštituta Antona Trstenjaka.

V oddaji je prof. dr. Ramovš med drugim izpostavil, da se slabi medčloveški odnosi razvijajo v okolju, kjer ljudje ne usmerjamo prav svoje duhovne svobode in odgovornosti. Telesno zdravje je vedno odvisno tudi od duševnega, duhovnega in tudi socialnega zdravja. Vedno odpove tisti organ, ki je najšibkejši, opozarja dr. Ramovš in pravi, da je stres, ki je nekaj normalnega za najbolj aktivno srednje življenjsko obdobje, lahko, če se ne znamo prav spopadati z njim ali pa če so ga deležni že otroci v mladosti ali se zavleče v starost, kriv za krčevitost telesa in to se slej ali prej pozna na telesnem zdravju. Prav zaradi zaradi tega so najbolj na udaru srčno žilne bolezni in temeljno za njihovo preprečevanje je naučiti se obvladovati stres. Eden prvih korakov je urediti urnik in odločiti prioritete.

Temeljni problem Evrope in Slovenije

"Za jest, si najdemo čas... če je še tako veliko dela v službi in doma, vsak najde čas za spat... za higieno tudi najdemo čas, da se obrijemo, umijemo, stuširamo, operemo in zlikamo, ker vemo, da k telesnemu zdravju nujno spada spanje, prehranjevanje, higiena. Čisto enako spada k higieni medsebojnih odnosov naučiti se pogovora. To ne pride samo, je pa bistveno " je naglasil dr. Jože Ramovš in nadaljeval:"Problem sedanje Evrope in zlasti Slovenije, ki je tukaj še en četrt stoletja za Evropo je, da nismo ozavestili, da je treba danes dobrega pogovora med možem in ženo, med starši in otroki, med sodelavci, da se je treba tega zavestno naučit, kot se naučimo voziti avto in potem za to zavestno skrbeti tako kot za hrano, za spanje in za higieno!"

Dr. Ramovš je v oddaji tudi svetoval, kako nujno je v medsebojni komunikaciji iskati dobro in na tem dobrem graditi svoj odziv in tako graditi sožitje v vseh odnosih. Spregovoril je tudi o sprejemanju duševne bolezni bližnjih, še posebej demence, ki se je razmahnila med starostniki, kjer lahko zelo pomaga pravi način komunikacije. »Ko se mi vživimo v duševno bolnega, ko mi pustimo v veljavo tisto, kar je pri njemu zdravo in na tem gradimo in tako stopimo v njegov svet, takrat je stvar rešena. Prav pri takih ljudeh se učimo odnosov komuniciranja in solidarnosti."

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...