Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc
Ibrahim Alsabagh (foto: Radio Vatikan)
Ibrahim Alsabagh

Kronika vojne in upanja iz Alepa

Cerkev po svetu | 05.11.2016, 07:04 Marta Jerebič

»Trenutek pred zoro. Kronika vojne in upanja iz Alepa.« Tako je naslov knjige, ki jo je napisal župnik latinske cerkve sv. Frančiška v Alepu, Ibrahim Alsabagh. Pred dnevi jo je predstavil v Rimu, v njej pa pripoveduje življenje v obleganem sirskem mestu, kjer redovniki kljub obupu in smrti tistim, ki niso zbežali po svojih najboljših pomagajo s hrano, zdravili ter človeško in duhovno tolažbo.

Br. Ibrahim Alsabagh v slogu dnevniških zapisov pripoveduje o grozoti vojne v Alepu, govori o trpljenju ljudi, ki živijo tam, pa tudi o znamenjih upanja, ki puščajo odprto možnost, da bo kmalu nastopila zora miru.

»Težko je opisati to, kar se dogaja v Alepu. Živimo brez elektrike, velikokrat brez vode, z 80 odstotki ljudi brez dela in zelo visokimi cenami hrane. Potem so tu še bombe, ki padajo na šole, bolnišnice, cerkve, mošeje, pa tudi na hiše in ulice. Povzročajo ogromno škodo, a ne samo na objektih, ampak tudi v ljudeh. Ni videti konca, ni vojaške rešitve za Alep. Pa vendar so vse strani prepričane, da je rešitev v vojskovanju,« je za Radio Vatikan povedal Alsabagh, ki kljub težkim razmeram ni nikoli želel zapustiti svoje župnije, niti potem, ko je bila bomba usmerjena na streho cerkve in bi morala povzročiti najmanj sto mrtvih.

»Kupola je čudežno odbila raketo na nadstrešek in ga popolnoma uničila.« Napad med mašo na nedeljo zvečer prav v času obhajila je povzročil velik strah, a se je k sreči končal le z nekaj lažjimi poškodbami. Taki dogodki dodatno povzročajo, da vse več kristjanov zapušča svoje domove, a župnik Ibrahim Alsabagh poudarja: »Kot kristjani smo prepričani, da imamo tudi še danes posebno poslanstvo na Bližnjem vzhodu. Želimo biti posredovalci miru, ljubezni, graditi mostove sprave med vsemi ljudmi.«

Župnik v Alepu je še povedal, da močno čutijo papeževo solidarnost, tako prek njegovih pozivov kot konkretne pomoči.

 

Cerkev po svetu
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...