Maja MorelaMaja Morela
Miha MočnikMiha Močnik
Petra StoparPetra Stopar

Pregled slovenskih dogodkov od petka, 28. oktobra, do petka, 4. novembra

Slovenija | 05.11.2016, 00:56 Marjana Debevec

Zaključuje se teden šolskih jesenskih počitnic, ki ga je zaznamoval predvsem praznik Vseh svetih. Tokrat je bil praznik še posebej pomenljiv, saj so prve žrtve iz Hude jame nedavno dobile svoj grob. Še vedno pa ostaja odprto vprašanje pogajanj med vlado in sindikati javnega sektorja. Približno 2500 tistih z najnižjimi plačami je v četrtek pred vlado pripravilo protest. Več o tem in drugih novicah v tokratnem pregledu dogodkov od petka do petka.

CERKEV:

Ob prazniku Vseh svetih se verniki zbiramo pri molitvah za verne rajne v cerkvah in na pokopališčih. V Sloveniji jih ponekod v tem popoldnevu vodijo naši škofje. V cerkvi Vseh svetih na ljubljanskih Žalah je bogoslužje vodil ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore. V pridigi je poskušal odgovoriti na vprašanje, zakaj današnji praznik. Kot je pojasnil, se ta dan oziramo v Nebesa, kjer vidimo ljudi, ki so živeli kot mi.

Po besedah nadškofa Zoreta je od nas odvisno, ali se bomo povabilu k svetosti odzvali, sprejeli ponudbo in živeli to poslanstvo.

Pri svetih mašah smo lahko na ta dan prisluhnili pastirskemu pismu slovenskih škofov, v katerem so nam želeli spregovoriti o vprašanjih, povezanih s smrtjo in s krščansko spoštljivim odnosom do človekovega telesa po njej. Spomnili so, da krščansko slovo od rajnih in pogrebne slovesnosti izrazito izžarevajo vero v posmrtno življenje ter jo izpovedujejo s simboli.

Glede žarnega pokopa so zapisali, da ni primeren raztros pepela, opozorili pa so tudi na spoštljiv odnos do teles mrtvorojenih in splavljenih otrok.

Na dan, ko se spominjamo vseh vernih rajnih, so Združeni ob Lipi sprave na ljubljanskih Žalah pripravili žalno slovesnost za vse žrtve revolucije. Zbrane je nagovoril predsednik društva Janez Juhant. Kot je poudaril, se v vsakem izmed nas razodeva ločnica med službo življenju ter gospodovanjem nad svojim in življenji ostalih.

V dneh, ko se spominjamo naših rajnih in vseh svetih, so svojo življenjsko pot sklenili tudi trije slovenski duhovniki. V 74. letu starosti življenja je umrl redovnik in duhovnik p. Anton Ogrinc, član minoritskega samostana sv. Maksimilijan Kolbeja pri Svetem Petru v Ljubljani.

V nedeljo, 30. oktobra se je poslovil tudi Pavel Uršič, duhovnik ljubljanske nadškofije. Duhovniško službo je opravljal v župnijah Zagorje ob Savi, Srednja vas v Bohinju, Ljubljana – Moste, Oberhausen (Nemčija), Kamna Gorica, Stuttgart (Nemčija) in Stara Loka.

Na dan pred praznikom vseh svetih pa so se poslovili še od duhovnika Antona Hostnika, ki je duhovniško službo opravljal v župnijah Metlika, Smlednik, Trboje, Velika Dolina in Št. Jurij pri Grosupljem.

Preglejmo še nekaj drugih novic iz življenja Cerkve na Slovenskem v tem tednu:

V škofijskem božjepotnem središču na Zaplazu so v nedeljo slovesno sklenili sveto leto usmiljenja. Praznovanje so začeli s sveto mašo ob 15. uri, ki jo je daroval ordinarij novomeške škofije škof Andrej Glavan.

V župnijski cerkvi sv. Jurija v Ihanu pa sta prav tako preteklo nedeljo po rokah nadškofa Stanislava Zoreta prvo stopnjo duhovništva – diakonsko posvečenje - prejela bogoslovec ljubljanske nadškofije Tine Povirk in kapucin Luka Modic.

V ljubljanski stolnici pa so medtem slovesno sprejeli relikvije svetega papeža Janeza Pavla II., svetega patra Pija in svetega Šebela.

DRUŽBA:

Nova Slovenska zaveza in kočevski župnijski urad sta že dan pred praznikom popoldne pripravili žalno komemoracijo ob grobišču pod Krenom v Kočevskem rogu.

Že dopoldne pa so se zamolčanih žrtev spomnili pri grobišču v Krakovskem gozdu. Ob tej priložnosti je zbrane nagovoril raziskovalec povojnih grobišč Marko Štrovs.

V ponedeljek je bila v Krakovskem gozdu v Kostanjevici na Krki žalna slovesnost v spomin na žrtve povojnih pobojev konec maja 1945.

Pred letošnjim praznikom vseh svetih in vernih duš dan so svoj prvi spomenik dobili tudi vsi slovenski vojaki, ki so padli na soški fronti. Zamisel o skupnem spomeniku, ki ga imajo ostali narodi že dolgo časa, je zorela skoraj sto let. Ob stoletnici bojev na soški fronti pa so vendarle dobili skupno obeležje v Doberdobu.

Komisija vlade Republike Slovenije za reševanje vprašanj prikritih grobišč je v preteklih dneh odprla novo področje svojega dela. Svojce nekaterih žrtev umorjenih v med in povojni pobojih vabi k sodelovanju pri identifikaciji žrtev.

V sv. Juriju ob Ščavnici so v četrtek uradno odprli prvi pomurski materinski dom Škofijske karitas Murska Sobota. Namenjen je materam z mladoletnimi otroki, starimi do 14 let, nosečnicam, porodnicam in samskim ženskam, ki so se znašle v trenutni ali dalj časa trajajoči materialni stiski in nimajo druge možnosti prebivanja. Sveto mašo je daroval in dom blagoslovil murskosoboški ordinarij Peter Štumpf.

Poleg reševanja trenutne materialne stiske je pomemben del programa strokovno delo z uporabnicami. Ob pogovoru in z drugimi metodami dela uporabnice postanejo samozavestnejše in si pridobijo znanja za samostojno življenje, poudarjajo na Slovenski Karitas.

Ob 31. oktobru - dnevu reformacije, je bila državna proslava že pretekli petek v Murski Soboti. Na njej je zbrane nagovoril častni škof evangeličanske cerkve Geza Erniša. Kot je dejal, je reformacija ponudila izhodišča, ki so še danes osnova za premislek, kako naprej na verskem in družbenem področju. Sedanji evangeličanski škof Geza Filo pa je v pogovoru za STA spomnil, da prvoten namen reformacijskega gibanja ni bil ustanovitev nove, Evangeličanske cerkve, pač pa vrnitev h koreninam Katoliške cerkve. Opozoril je še na pomen dialoga med Cerkvami in dodal, da ga želijo v prihodnjem letu, ob 500. obletnici reformacije, še poglobiti.

K temu bo gotovo pripomoglo jutrišnje ekumensko bogoslužje v Murski soboti, ki ga bosta vodila škofa Geza Filo in Peter Štumpf.

V najstarejši cerkveni občini pri nas – v Puconcih – pa so se praznovanju 500-letnice reformacije priključili že v času Küzmičevih dnevov pred dvema mesecema, ko so tudi uradno prejeli naziv evropsko mesto reformacije.

POLITIKA

Približno 2500 zaposlenih v javnem sektorju z najnižjimi plačami je v četrtek pred poslopjem vlade zahtevalo dostojno plačilo za svoje delo. Gre za delavce v plačni skupini J, med katerimi so čistilke, hišniki, vozniki, zaposleni v tehničnih službah, številni med njimi pa prejemajo minimalne plačo. Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je dejal, da so se o odpravi plačnih anomalij, ki naj bi rešila tudi probleme omenjenih delavcev s sindikati že pogovarjali, vendar pa ti niso bili vseskozi pripravljeni na dialog.

Koprivnikar je še dodal, da morajo do 7. novembra, ko se izteče mandat vladni pogajalski skupini ugotoviti, ali so sposobni potrditi dogovor.

Ustavna komisija je v tem tednu potrdila predlog besedila za vpis pravice do pitne vode v ustavo, ki bi lahko bil zaključen do konca leta. V 70. a členu ustave naj bi tako kmalu pisalo, da ima vsakdo pravico do pitne vode, da so vodni viri javno dobro v upravljanju države ter da vodni viri služijo prednostno in trajnostno oskrbi prebivalstva s pitno vodo in z vodo za oskrbo gospodinjstev in v tem delu niso tržno blago. Besedilo navaja tudi, da oskrbo s to vodo zagotavlja država preko samoupravnih lokalnih skupnosti neposredno in neprofitno.

Nekateri poslanci in predstavniki gospodarstva so sicer opozarjali, da številna pomembna vprašanja ostajajo odprta.

Predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič je preteklo nedeljo sklenil devetletni mandat ustavnega sodnika. Kot je povedal v pogovoru za slovensko tiskovno agencijo, se je pri svojih odločitvah spraševal predvsem, ali so v skladu z ustavo, na politične pritiske se ni oziral.

Funkcijo predsednice ustavnega sodišča je prevzela Jadranka Sovdat, funkcijo podpredsednice pa je nastopila ustavna sodnica Etelka Korpič-Horvat.

Generalna skupščina Združenih narodov pa je v četrtek ustavnega sodnika, diplomata in profesorja mednarodnega prava Ernesta Petriča ponovno, in sicer že tretjič zapored, izvolila za člana Komisije za mednarodno pravo ZN. Petrič je član komisije s petletnim mandatom od leta 2007 naprej.

ŠPORT:

Začenjamo z nogometom. Selektor slovenske reprezentance Srečko Katanec je na Brdu pri Kranju razkril, na koga bo računal na novi kvalifikacijski tekmi za prihodnje svetovno prvenstvo. Na seznamu za obračun z Malto je nekaj novincev, predvsem v obrambni vrsti, kjer je nekaj težav s poškodbami in kaznimi. Poklical je tudi Kevina Kampla.

Slovenci so zmagovito začeli nov kvalifikacijski ciklus v rokometu za nastop na sklepnem turnirju stare celine, ki bo čez dobro leto v naši soseščini. V Šaleški dolini so po bledem prvem polčasu v drugem pokazali zelo suvereno predstavo in ukanili tekmece iz Švice, rezultat je bil 32:27. Naši rokometaši bodo naslednjo tekmo igrali v nedeljo, ko jih v Lizboni čaka obračun s Portugalci.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika, Sociala
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...