Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović

Otroci s posebnimi potrebami naj bodo čim več v naravi

Sociala | 06.10.2016, 14:15 Petra Stopar

Od 20 do 25 odstotkov vseh otrok v Sloveniji ima posebne potrebe. Približno od leta 1995 se vključujejo v redne predšolske in osnovnošolske programe, mnogi vzgojitelji in učitelji pa so v tem času ugotovili, da jim pri učenju in razvoju pomembno pomaga naravno okolje, sporočajo iz Inštituta za gozdno pedagogiko. Da bi poglobljeno preučili te učinke, so se v programu Erasmus+ odločili, da ustvarijo poseben projekt, v katerega so poleg omenjenega inštituta vključeni še Gozdarski inštitut Slovenije, OŠ Ljuba Šercerja iz Kočevja in OŠ Jela Janežiča iz Škofje Loke.

Projekt »Naravna okolja spodbujajo učenje in razvoj otrok s posebnimi potrebami« podpirajo partnerji evropskega programa Erasmus+. Gre za evropski projekt, v katerem poleg Slovenije sodelujeta še Belgija in Velika Britanija. V projektu združujejo strokovno znanje in izkušnje »zeleni partnerji« in šest osnovnih šol za otroke s posebnimi potrebami, in sicer preko vzajemnega učenja, izmenjave primerov dobrih praks ter razvoja pedagoških ter vseživljenjskih konceptov učenja v naravnih okoljih, so v Inštitutu za gozdno pedagogiko navedli v sporočilu za javnost. Osrednji rezultat projekta bo spletni portal z inovativno zbirko primerov dobrih praks, priporočil in uporabnega znanja, namenjeno vzgoji in izobraževanju otrok s posebnimi potrebami v naravnih okoljih.

Na omenjenem inštitutu poudarjajo, da naravna okolja že v osnovi »filtrirajo« odvečne zunanje dražljaje, ki so lahko pri vzgoji in izobraževanju otrok s posebnimi potrebami posebej moteči. »Otrokom, ki obiskujejo prilagojeni program z nižjim izobrazbenim standardom in posebni program, bomo skozi projekt na sproščen in varen način omogočili kontakt z naravo in jim obenem omogočili uspešnejši razvoj osnovnih veščin, ki jih bodo potrebovali v življenju,« so zapisali.

O tem, kaj pomeni vključenost šole v ta projekt, nam je v pogovoru zaupala ravnateljica OŠ Jela Janežiča iz Škofje Loke Marjeta Šmid: »Bolj sistematično in načrtovano bomo pogledali, kako lahko mi izkoristimo mnogotere pozitivne vplive narave okoli nas, konkretno gozda, vplive pa poskušali kar najbolje izkoristiti za učenje naših učencev.« Ko z njimi odidejo v naravo, so namreč otroci »bolj motivirani, sproščeni in ustvarjalni,« je dodala.

Ravnateljica Jožica Pečnik iz OŠ Ljuba Šercerja Kočevje pa je dodala: »Sodelovanje v projektu Erasmus+ bo prav gotovo prineslo zanimive rezultate. Ti bodo prav gotovo še posebej zanimivi, ker bodo predstavljali skupek praktičnih primerov, ki temeljijo na uvajanju naravnih okolij v naša učna področja, prav tako pa so pomembna za razvoj otrok s posebnimi potrebami. To pa pomeni, da bomo šolsko učilnico zamenjali za učilnico v gozdu. Gozd imamo pri nas v Kočevju ’pred vrati’ in že čaka na nas, da ga čim prej obiščemo!«

Sociala, Evropska Unija, Hrana in okolje
Obzorja duha (photo: Zajem zaslona) Obzorja duha (photo: Zajem zaslona)

Cenzura v oddaji Obzorja duha?

»Žalostna sem zaradi dogajanj... Nov prevod Svetega pisma iz izvirnih jezikov v slovenski jezik, vrhunsko delo v slovenski zgodovini za študij in razumevanje nam vsem, prispevek v oddaji Obzorja ...

Eva Golob (photo: ZSPM) Eva Golob (photo: ZSPM)

Eva Golob: Ponosni na podeželske korenine

»Vsako leto pripravimo zelo pester program skozi celo leto in številni naši dogodki so tradicionalni. Eden takih je državni kviz Mladi in kmetijstvo, ki bo (danes) v Velikih Laščah potekal že ...