Papež med obiskom luteranske cerkve v Rimu, 2015
Kako od konflikta do skupnosti?
Svet | 28.10.2016, 00:55 Marjana Debevec
Papež Frančišek bo v ponedeljek in torek na apostolskem potovanju na Švedskem. Povod obiska je skupna luteransko-katoliška spominska slovesnost ob 500. obletnici reformacije. Osrednji dogodki njegovega obiska bodo trije in sicer skupna molitev v katedrali v Lundu, ekumenski dogodek s papeževim nagovorom v športni areni v Malmöju in nato sveta maša na praznik Vseh svetih.
Švedski škofje poudarjajo, da gre za izjemen dogodek, saj se bo prvič v zgodovini zgodilo, da bodo vodilni predstavniki katoliške Cerkve in Svetovne luteranske zveze skupaj pogledali na reformacijo. Izpostavili naj bi darove reformacije in prosili medsebojnega odpuščanja. Predvsem pa bodo poudarili pot, ki so jo prehodili v zadnjih 50-ih letih v ekumenskem dialogu med katoličani in luteranci, kar izraža tudi geslo tokratnega potovanja: »Od konflikta do skupnosti. Skupaj v upanju. To pomeni, da je papež za omenjeno potovanje dobil povabilo tako s strani Katoliške Cerkve kot tudi s strani švedske vlade in Svetovne luteranske zveze«, je povedal tiskovni predstavnik Svetega sedeža Greg Burke.
Pomenljivo bo najprej skupno molitveno srečanje v katedrali v Lundu, nato pa se bo papež skupaj s predsednikom papeškega sveta za edinost med kristjani kardinalom Kurtom Kochom in predsednikom Svetovne luteranske zveze škofom Munibom Younanom odpeljal na javno ekumensko srečanje, kjer bo zbranih 30 luteranskih delegacij. Tajnik omenjene zveze Martin Junge je ob predstavitvi papeževega obiska povedal: »Zaradi našega dialoga in zaupanja, ki je zraslo med nami, pa tudi zato, ker smo bili sposobni odstraniti nekatere doktrinalne ovire med nami, verjamemo, da je dozorel čas za prehod od konflikta do skupnosti.«
O samem obhajanju 500 letnice reformacije pa je kardinal Kurt Korch povedal, da smo v preteklosti podobne obletnice praznovali s priokusom zmagoslavja in polemično z ene ali druge strani. »Danes pa želimo praznovati skupaj. Ne bomo obeležili le 500 let reformacije, ampak tudi 50 let dialoga med luteranci in katoličani. To je bil namreč prvi dvostranski dialog, ki ga je takoj po koncilu začela Katoliška Cerkev. V tem času smo odkrili vse tisto, kar nam je katoličanom in luterancem skupno«, je ob predstavitvi papeževega potovanja na Švedsko še dejal kardinal Koch.