Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

VIDEO: P. Šamperl: Duh Assisija je „Vaš brat in služabnik“

| 25.10.2016, 00:28

V Galeriji Družina v Ljubljani so ob prisotnosti predstavnikov Katoliške in Evangeličanske Cerkve ter Islamske skupnosti odprli razstavo z naslovom "30 let Duha Assisija". Častni pokrovitelj razstave, ki bo na ogled do 18. novembra, je predsednik države Borut Pahor, javnosti pa jo je predstavil p. Janez Šamperl, ki živi in dela v rojstnem kraju sv. Frančiška v Assisiju.

„Mi, ki vemo, kje je izvir miru, moramo začeti klicati k Očetu, da nas odpre za mir, ki ga more dati samo On. In to mora biti ofenziva molitve,“ je zbranim dejal ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki je razstavo odprl. Vse je povabil, da naj postanejo „delavci“ molitve za mir. „Vsakemu od nas želim, da bi to romanje, od panoja do panoja, molitev ob molitvah, ki so napisane na posameznih panojih, in ponotranjenje sporočil, ki nas bodo nagovarjala iz teh panojev, postalo v nas samih romanje v Duhu Assisija k temu, da bomo na koncu te poti, skozi teh 30 panojev, prišli do odločitve: Jaz bom začel moliti za mir. Redno bom molil za mir. Z vso vero in z vsem zaupanjem bom molil za mir.“

P. Janez Šamperl, ki se je z z besedami sprehodil po razstavljenih panojih, je uvodoma spomnil na začetnika in pobudnika molitve za mir, na svetega papeža Janeza Pavla II. „Dosegel je edinstveni korak v zgodovini. V času hladne vojne, ki je bila takrat, je dosegel, da ni prišlo do katastrofalne vojne. Takrat je papež v Assisiju zavpil: „Ali mir ali katastrofalna vojna.“ In takrat se je začelo obračati na bolje,“ je spomnil p. Šamperl. Nadaljeval je z opisovanjem dogodkov, tudi tistih, kako pozitivno so takratni škofje v Sloveniji sprejeli povabilo k miru. Nato je prešel na papeža Benedikta XVI., ki je po njegovih besedah „prinesel novega duha, posebej ob 25-letnici Duha Assisija“.

Zbrani gostje
Zbrani gostje © RV/p. Ivan Rampre

V mesto miru so prišli tudi mnogi Nobelovi nagrajenci, kar je mogoče videti na razstavi, poseben pečat pa je dal sedanji papež Frančišek. Dejal je, da še danes Frančiškovi bratje niso povsem doumeli, zakaj si je nadel ime Frančišek. „Ne samo moliti v Duhu Assisija, ampak delati za mir do krvi. Delati za mir. Vzeti mir, ki je na mizi. Kristus je dejal: Svoj mir vam zapustim in svoj mir vam dam. Mir je vedno tu. Moramo ga vzeti,“ je poudaril ter spomnil na nekaj zgledov, ki jih daje papež Frančišek s tem, ko se prevaža v skromnih avtomobilih ter ima raje ljudi na obrobju kot tiste iz visokih krogov. „Papež vztraja. Želi pokazati svetu, da se da tudi na drugačen način. V našo knjigo je zapisal: „Vaš brat in služabnik.“ To je Duh Assija: „Vaš brat in služabnik.“ Ni delitve med gospodarjem in najemnikom, pa tistim, ki je napravi in tistim, ki ni ali pa tistim, ki ima veliko in tistim, ki nima. Papež Frančišek želi biti služabnik vseh,“ je dejal p. Šamperl in sklenil svojo predstavitev v duhu besed sv. Janeza Pavla II. „Želim, da bi mir in sprava bila prelepo znamenje bodočnosti tudi za našo Slovenijo.“

Odprtja razstave so se udeležili tudi škof evangeličanske cerkve Geza Filo, tajnik Islamske skupnosti Nevzet Porić in provincial minoritov p. Milan Kos.

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...