Škof Anton Jamnik
Škof Jamnik: Naj bo novo študijsko leto veselo pričakovanje samega sebe
Slovenija | 01.10.2016, 07:00
Ob začetku šolskega in akademskega leta, ko se začnejo tudi srečanja mladinskih, študentskih in drugih občestev, je škof Anton Jamnik, ki je predsednik Medškofijskega odbora za mladino in kulturo pri Slovenski škofovski konferenci, napisal nekaj spodbudnih besed mladim, staršem, duhovnikom in drugim sodelavcem pri mladinski pastorali. V pismu želi predvsem spodbuditi, kako je ob učenju in celoviti osebnostni rasti ključnega pomena tudi rast v veri, poučenost o veri, ki vodi k vedno globljemu osebnemu verovanju.
»To, da si in kar si, je božji dar človeku, to, kar boš naredil iz sebe, pa je tvoj dar Bogu in sočloveku,« je napis na najstarejši univerzi v Aziji, na Univerzi sv. Tomaža v glavnem mestu Filipinov. S temi besedami je škof Anton Jamnik začel pismo pred začetkom akademskega leta. Vsi skupaj smo povabljeni, da bi študij ne bil namenjen sam sebi, ampak da bi ob tem osebno rasli. Posebej je poudaril, da mora biti učenje veselo pričakovanje samega sebe. »Vsi skupaj, mladi, starši, vzgojitelji, naj bi začutili, da je učenje, študij, vzgoja, v veselem pričakovanju sebe osebna rast, pa tudi spodbuda k ustvarjalnosti, da presegamo zgolj nek formalizem, apatičnost pri študiju.«
Škofu Jamniku se zdi ključno osebno pričevanje vpletenih v vzgojni sistem. »Vzgojni sistem brez osebnega vpliva učiteljev in vzgojiteljev na študente, dijake, je kot polarni mraz in bo ustvaril zaledenelo, okamenelo in togo izobraževanje, nič drugega,« je zapisal John Henry Newman, ki ga je papež Benedikt XVI. ob svojem obisku v Veliki Britaniji razglasil za blaženega. Nič ne pomagajo naslovi, doktorati in druge reference, če učitelj, vzgojitelj ali profesor ni najprej tisti, ki je osebnost, ki se trudi živeti to, kar govori, ki izžareva najprej sam harmonijo bivanja, ki je najboljša »pedagoška metoda«. Newman je to povedal naravnost na navdihnjen način. »Ob tem je ključnega pomena, kot je zapisal sv. Frančišek, da naše besede prihajajo bolj iz srca kot iz ustnic. Navsezadnje je srce tisto, ki govori srcu, usta govorijo le ušesom.«
Škof je povedal, da mladinska občestva in različni forumi sooblikujejo mladega človeka in ga spodbujajo k spraševanju, iskanju in osebni svobodi.
»Da bi ob šoli, študiju, srečevanjih, vsakdo mogel čim bolj izpopolniti svoje osebne talente, darove. Zato želim, da bi bilo to leto tako na študijskem kot pastoralnem področju leto veselega pričakovanja samega sebe. Dobri Bog nas vedno preseneča, samo dopustiti mu moramo, da vstopi v naše življenje.« Škof Jamnik je poudaril še, da je človek v sedanjem času vse bolj osamljen, skrit med štiri zidove in tehnične pripomočke, ki nadomeščajo osebne odnose. Spomnil je na papeževe besede v Krakovu.
„'Dragi mladi prijatelji, povabljeni ste, da greste iz kavčev udobja, ugodja, malodušja v svet, da smo misijonarji upanja in ljubezni.' K temu pripomore tudi šola in tudi različna srečanja po skupinah, predvsem, da bi človek v občestvu, kot bitje, ki ljubi in je ljubljeno, razvijal svoje osebne talente. In s tistimi talenti, ki mu jih je Bog podaril, obdaril tudi bližnjega in Boga,« je sklenil škof Jamnik.